Dva útočníci na exprimátora Českých Budějovic půjdou před soud

České Budějovice – Policie uzavřela vyšetřování útoku na bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu (HOPB), kterého v srpnu letošního roku napadla a zbila skupina lidí. Policie ihned po útoku zadržela dva opilé mladíky – z vyšetřování pak vyplynulo, že byli iniciátory napadení. Oba půjdou před soud.

Bývalý primátor Juraj Thoma (HOPB) se v neděli 10. srpna 2014 před čtvrtou hodinou ráno vracel s manželkou domů. Na jižním okraji historického centra města u mostu v Biskupské ulici ho nejprve verbálně a pak i fyzicky napadla skupina mladíků. Juraj Thoma byl zraněn, sanitka ho musela převézt do nemocnice a byl více než týden v pracovní neschopnosti. Z jednání vedení města se tehdy musel omluvit, uvedl, že není „v komfortním stavu“.

Mluvčí Jihočeského policejního ředitelství Jiří Matzner k závěrům vyšetřování uvedl: „Kriminalisté obvinili dva 22leté mladíky z Českobudějovicka. Obvinili je z výtržnictví, z ublížení na zdraví a z násilí proti úřední osobě.“ Podle policejního mluvčího bude celý případ předán ještě tento týden s návrhem na obžalobu státnímu zástupci.

Juraj Thoma (HOPB) v srpnu ve vyjádření pro Českou televizi uvedl: „Dokážu se teď konečně vcítit do toho, jak je někomu, když ho někde přepadnou a ztřískají.“ Juraj Thoma v srpnu popsal, že se útočníci nejprve ujistili, zda je to opravdu on, a teprve potom ho napadli. „Dokonce uvedli, že se jedná o odvetu za můj postoj v kauze jednoho obchodního centra tady v Českých Budějovicích, kde jsem byl velmi rezervován z hlediska nějakého povolení,“ řekl primátor s tím, že jde o kauzu starou několik let.

Z bývalého primátora je teď řadový zastupitel města České Budějovice. Místa v radě se zřekl. Juraj Thoma vykonával funkci primátora dvě volební období. Nejprve byl v čele města jako člen ODS, v červnu roku 2010 jej však českobudějovičtí občanští demokraté odvolali z místa primátora a Thoma stranu opustil. Následně spoluzaložil hnutí Občané pro Budějovice, s nímž v říjnu 2010 vyhrál komunální volby. I letos hnutí uspělo, jeho zástupci vytvořili koalici s ANO 2011, TOP 09 a lidovci. Primátorem Českých Budějovic se v pátek 21. listopadu stal Jiří Svoboda (ANO).

Juraj Thoma je obžalovaný kvůli údajně nevýhodné zakázce na nákup počítačů, vinu ale odmítá a své jméno chce teď očistit. 


Soud se případem napadení exprimátora bude zabývat příští rok, oběma útočníkům hrozí až dva roky vězení.

Video Vyšetřování útoku na Juraje Thomu uzavřeno
video

Vyšetřování útoku na Juraje Thomu uzavřeno