Párkrát jsme si ještě zatelefonovali, když se najednou objevili v utečeneckém lágru v Saint Ettiene s naivní touhou získat ve Francii politický azyl. A pak taky v létě 1999, když přišla zpráva, že to proti všem předpokladům dokázali. Teď bych jim měl asi zavolat ještě jednou. Z Erosových se před pár týdny stali francouzští občané.
Erosovi, jak už asi většina čtenářů pochopila, jsou Romové. Reportáž o jejich životě v posledních deseti letech zahrála v neděli v pořadu 168 hodin Česká televize – a těm, kteří to prošvihli, bych ji vřele doporučil (reportáž jsme přiložili k tomuto příspěvku, pozn. redakce). Protože je to fakt optimistický příběh. Trochu dojemný, skoro kýčovitý, jenže úplně reálný. Erosovi žijí už zase v Calais, jenže ve vlastním domě, děti chodí na gymnázium a chystají se na univerzitu, ve Francii se jim narodila třetí dcera, sní o tom, že si jednou otevřou vlastní „českou“ restauraci… A vypadají úplně normálně šťastně.

Reportáž Evy Hrnčířové a Richarda Samka
Což jim samozřejmě moc přeju. V jedné chvíli jsem se ale přece jen začal kroutit. To když Oskar Eros vyzýval Romy, kteří chtějí opravdu něco dokázat, aby to po jejich vzoru zkusili ve světě. Tak to prrr! Nejdřív jsem to šel zakázat do vedlejší kanceláře Richardu Samkovi a pak začal přemýšlet, jak to říct těm ostatním, že bych do jejich hospod chodil radši tady. Musím přiznat, že mě toho moc nenapadlo. Protože Erosovi ušli za těch dvanáct let od záchodků fakt pozoruhodnou cestu a už vůbec nás nepotřebují. Když si vzpomenu na to naše jediné setkání, musím uznat, že je to slušná lekce.
