Hrdý Budžes z ODS

Když Mirek Topolánek v roce 1998 obhajoval senátorské křeslo v Ostravě, polepil nároží svými originálními billboardy: Jejich základní myšlenkou bylo, že se na nich v žádném případě nesmí objevit jméno ODS. (Legenda říká, že ho za to Václav Klaus, v tu dobu na návštěvě Ostravy, pak za trest nevzal do své tenisové lóže a už mu to vydrželo.) Topolánek ovšem vyhrál.

Po dvanácti letech Topolánkův patent adoptovala a ještě vylepšila pražská ODS, když zahájila první anonymní kampaň v historii - což patrně vychází z průzkumů ukazujících, že letos na podzim má šanci v Praze vyhrát kdokoli, kdo si na billboard napíše „Nejsem z ODS“. Takže žádné tváře, žádná značka, jen stranický pták.

Ale té invence: Uhrůprostí puberťáci z fotobanky sdělují, že jsou hrdí na své město, protože tu mají „vzdělání a zábavu“. Fíha - to je teda v roce 2010 úspěch. Muž středního věku v obleku je zase na město hrdý, protože má dobrou práci, což bych chápal, pokud třeba dělá konzultanta pro magistrát.

Jsou to jen čtyři roky, kdy pražská ODS za 28 milionů (oficiálně, rozumíte?) kobercovým náletem pokryla Prahu snad milionem fotografií Pavla Béma - včetně těžko uvěřitelného obřího portrétu na tehdy ještě rozestavěném pankráckém mrakodrapu. To, co se chlapcům ve špičatých botách v následujících letech povedlo, se jednou určitě stane námětem pro strhující knížku, možná film, možná vyšetřovací spis.

Pamatuju v české politice celkem dost, ale nějak si nemůžu vybavit žádnou jinou vládnoucí stranu, jejíž lídry nikdo nezná a ty, které zná, zase nemůže ukazovat. (Mimochodem, z minulé komunální kampaně pražské ODS si vybavuju ještě krásnou fotku Béma s Milanem Jančíkem. Být stratégem u konkurence, vytáhnu ji a jen přelepím nápisem Chcete je? I když možná jsem mimo v tom, že tu ještě vůbec mluvím o politice, leda té pozvednuté po Grossově a Řebíčkově způsobu na nejvyšší stadium podnikání.

Každá správná kampaň má samozřejmě více fází, takže se ODS nejspíš ještě osmělí a někoho nám na plakátech ukáže. Pro tuto fázi bych navrhoval prostě jen okopírovat billboard TOP 09 s primátorským kandidátem Zdeňkem Tůmou se sloganem „Mám Prahu na triku“. Tak schválně, kdo se k tomu z ODS přihlásí.

(texty z blogu Jindřicha Šídla publikuje pravidelně týdeník Respekt)

Pavel Bém
Pavel Bém