Koňak, nebo válku!

Hromy blesky sesílá Severní Korea na svého jižního souseda i Spojené státy americké. Schválení nových sankcí proti režimu Kim Čong-una, kterého mezinárodní společenství trestá za únorovou jadernou zkoušku, rozzuřilo Pchjongjang nikoli doruda, ale až doběla. Radu bezpečnosti OSN totiž nezastrašila ani hrozba, že KLDR v takovém případě může podniknout preventivní jaderný útok na americké území a sankce přijala.

Pravda, za uplynulá desetiletí už jsme si na podobnou útočnou rétoriku stalinistického státu zvykli a většina je brala jednak s rezervou, ale zároveň je už považovala za určitý folklór. Vypovězení všech dohod o neútočení, především paktu z roku 1991, uzavření přechodu v Panmundžonu, přerušení telefonní linky mezi Pchjongjangem a Soulem, mimochodem od roku 1971, kdy byla zřízena, teprve potřetí a pohrůžka totální válkou jsou však těžkým kalibrem i pro ostřílené a zvyklé jihokorejské jestřáby.

Soul si také nenechal nic líbit a v reakci varoval svého severního souseda, že v případě rozpoutání konfliktu to bude znamenat i konec KLDR. Ostatně už od 1. března až do konce dubna probíhá pravidelné cvičení amerických a jihokorejských ozbrojených sil Foal Eagle, kterého se účastní přes deset tisíc vojáků USA. A Soul neváhá tyto jednotky použít k obraně i odražení případného útoku.

Korejsko-americké námořní manévry
Korejsko-americké námořní manévry

Už příští týden navíc začne v Jižní Koreji další, tentokrát simulační cvičení, velké manévry všech jednotek armády pak chystá i Severní Korea. Především v příhraničních oblastech, a zejména těch sporných, může jakýkoli incident rozpoutat větší konflikt. Od bombardování jihokorejského ostrova Jongpchjong, kdy došlo i k bezprecedentnímu útoku na civilisty, neuplynuly ani tři roky. A s totalitním režimem zahnaným zcela do kouta si není radno zahrávat.

Není tak divu, že se v posledních hodinách o to více spekuluje o skutečném zbrojním arzenálu Severní Koreje. Nikdo už nyní nepochybuje o tom, že má jaderné bomby, podle odhadů jich může vyrobit kolem osmi. Nedávno také úspěšně vynesla do vesmíru první vlastní satelit, a to s pomocí rakety dlouhého doletu. Je tedy schopná dopravit do velké vzdálenosti i jadernou hlavici. V čem se ovšem experti neshodují a spíše tápou, je právě schopnost režimu Kim Čong-una vyrobit tak malou hlavici, kterou by střela mohla nést.

Kim Čong-un
Kim Čong-un

KLDR má také jednu z největších armád na světě, v aktivní službě je nyní přes 1,1 milionu vojáků, rezervistů pak má více než osm milionů. Diskutabilní však je technický stav letectva, tanků a dalších konvenčních sil. I proto se zaměřuje na vývoj jaderných bomb, na kybernetické útoky nebo vyřazení komunikačních prostředků nepřítele.

Pchjongjang ovšem může použít i stejnou taktiku jako v případě potopení jihokorejské korvety Čchonan. Tu poslalo ke dnu v roce 2010 torpédo, podle všech indicií severokorejské. Jasný důkaz ale vyšetřování ve spolupráci se zahraničními experty nepřineslo. A právě k podobným akcím se KLDR může odhodlat i nyní.

Korveta Čchonan zasažená torpédem
Korveta Čchonan zasažená torpédem

Eskalace napětí proto nenechala klidnou Čínskou lidovou republiku, která rychle přispěchala s výzvou po uklidnění emocí. Peking sice podobná klišé vydává v souvislosti s děním na Korejském poloostrově pravidelně, tentokrát ale mají silnější podtext i důraz. Poslední hrozby Pchjongjangu jsou totiž už téměř za hranou a harašení jadernými zbraněmi je příliš hlasité.

Čína sice hlasovala v RB OSN pro nové sankce, podle KLDR proto de facto patří do stejného pytle „amerických loutek“ jako Jižní Korea, stále však zůstává jediným mocným spojencem Pchjongjangu. Strategie komunistického vedení v Pekingu, bez ohledu na nástup nové garnitury v čele se Si Ťin-pchingem, ovšem zůstává stejná. A udržení Kimova režimu je na prvním místě.

Severokorejci tleskají vypuštění satelitu
Severokorejci tleskají vypuštění satelitu

V případě jeho kolapsu a sjednocení Korejského poloostrova by totiž najednou měla u svých hranic desetitisíce amerických vojáků, a to si určitě nepřeje. Pravda, podle zveřejněných diplomatických depeší serverem Wikileaks čínská vláda i s touto možností počítá, přesto jde až o poslední možnost nechtěného scénáře.

Čína zároveň nesdílí nadšení ze severokorejské hrozby, že v pondělí 11. března vypoví i Dohodu o příměří, která v roce 1953 ukončila Korejskou válku. Tedy krvavý konflikt, v němž zahynulo i na 400 tisíc čínských vojáků. Připomínám, že Korejská válka nikdy neskončila podepsáním mírové smlouvy a obě strany jsou tedy formálně stále ve válečném stavu.

Peking ovšem dal jasně najevo, že bude trvat na prosazení a dodržování sankcí. A právě některé z nich vyvolaly v Pchjongjangu obrovskou vlnu nevole. RB OSN totiž nyní umožnila kontrolu severokorejských plavidel, kterými vozí i zbraňové komponenty, ale také drogy, za něž následně inkasuje tak důležité valuty.

Korejský vůdce při jednání s čínskou delegací
Korejský vůdce při jednání s čínskou delegací

Další zákaz pak postihuje dovoz luxusních výrobků, které se do země dostávaly výlučně přes Čínu. Už tedy žádné jachty, superdrahé automobily či koňaky a další propriety. Přitom právě díky nim si Kimův režim, ať už šlo o zakladatele jediné komunistické dynastie na světě, Kim Ir-sena, jeho syna Kim Čong-ila nebo současného, v pořadí už třetího pokračovatele vládnoucího klanu Kim Čong-una, zajišťoval loajalitu generálů i nejmocnějších straníků.

Milionovými dary si kupoval jejich podporu a stejně tak, přesně v duchu politiky „armáda na prvním místě“, dával představitelům ozbrojených sil miliardy na nové a nové hračky. I v podobě atomových zbraní. Není tedy třeba dodávat, co se může stát, pokud tento zdroj vyschne. I proto teď slyšíme z úst Kim Čong-una, bez ohledu na to zda přímo či zprostředkovaně skrz vládní média, slova o vypuknutí jaderného konfliktu.