Červený koberec v Cannes? Tentokrát bez selfie

„Člověk nevypadá nikdy tak ošklivě jako při pořizování selfie,“ prohlásil ještě před zahájením festivalu v Cannes jeho ředitel Thierry Fremaux. Hlavní důvod, proč jsou letos selfie na červeném koberci zakázané, je ale mnohem pragmatičtější. Focení autoportrétů totiž zbytečně zdržuje filmové hvězdy a další hosty při cestě na premiéry do Palais de Festivals.

Je třeba zdůraznit, že jde o neoficiální zákaz a platí pouze pro červený koberec. Ředitel Fremaux už před časem prohlásil, že hlavním důvodem je zrychlení. Návštěvníci festivalu totiž zastavují své oblíbené herce a chtějí se s nimi vyfotit. A selfie si stále častěji pořizují i samotné filmové hvězdy. Protože jde o neoficiální zákaz, nemohou zákonitě padat ani žádné tresty. Ochranka bude podle ředitele selfie fotografy důrazně varovat, ale žádné telefony zabavovat nebude.

Selfie fotografie jsou podle Fremauxe směšné a groteskní. S festivalem v Cannes je totiž spojeno i jisté dekorum. Jak upozornil známý sloupkař Pete Hammond červený koberec v Cannes je nejformálnější místo na světě. Například muž bez předepsané černé kravaty nebo motýlku na něj vůbec nesmí vstoupit.

Pro mnohé nejen filmové hvězdy je pořizování selfie a jejich postování na sociální sítě formou určitého marketingu – prodávají svojí značku. Ale ne všichni to tak vnímají. Například francouzská herečka Catherine Deneuve nedávno prohlásila, že nesnáší selfie, protože všechno banalizují. Její film Hlavu vzhůru letos festival v Cannes zahájil.

Samozřejmě se našli ale návštěvníci, kteří zákaz porušili…

Selfie je zakázáno i v některých muzeích a galeriích

Festival v Cannes není jediným místem, kde je zakázáno fotografiovat sebe sama. Do několika historických památek, muzeí nebo galerií se například nesmí vstupovat s tyčkou na pořizování právě selfie. Důvodem je to, že turisté často při snaze pořídit autoportrét ohrožují umělecké předměty i ostatní návštěvníky. S takzvanou selfie stick návštěvníci nesmí například do zámku ve Versailles, do římského Kolosea nebo do britské Národní galerie. A ve Spojeném království jsou selfie tyče zakázané dokonce i na stadionech některých fotbalových klubů, například Arsenalu. 

Kde se vzala selfie?

Jde v podstatě o autoportrét vyfocený chytrým telefonem, popřípadě fotoaparátem. V roce 2013 se slovo selfie dokonce stalo podle Oxfordského slovníku slovem roku. Vůbec poprvé je použil mladý Australan v roce 2002, když v opilosti spadl ze schodů a fotku svého zranění dal na internet.

I když se záliba v autoportrétech masivně rozšířila až díky sociálním sítím, podobné snímky existovaly už mnohem dřív. První selfie je starší než samotná fotografie. Sám sebe zachytil průkopník fotografie Robert Cornelius na daguerrotypii z roku 1839. Průkopníkem moderních selfies (tedy autoportrétů s aparátem v natažené ruce) byl na konci 60. let pravděpodobně vlk ze sovětského animovaného seriálu Jen počkej, zajíci.

Selfie denně pořídí až milion lidí. Jsou to ale nejen známí herci nebo zpěváci, ale i sportovci nebo politici. Například při loňském fotbalovém šampionátu Lukas Podolski z vítězného týmu Německa splnil svůj slib, že když vyhraje pohár, vyfotí se spolu s ním i s kancléřkou Merkelovou v šatnách.