Europol vyřadil z provozu síť počítačů, přes které hackeři kradli data

Haag – Evropská policie vyřadila z provozu síť využívající více než tři miliony počítačů po celém světě ke krádežím osobních údajů, bankovních informací či hesel. Informoval o tom Europol, který celou akci koordinoval.

Europol při této operaci spolupracoval s vyšetřovateli z Německa, Itálie, Nizozemska a Británie i s technologickými společnostmi Anubisnetwork, Microsoft a Symantec. V rámci operace bylo vyřazeno z provozu sedm serverů, které hackeři využívali.

„Spolupracovali jsme na vyřazení řídících a kontrolních serverů této sítě v různých zemích Evropské unie. Zločinci přišli o kontrolu nad infrastrukturou, kterou používali,“ řekl Paul Gillen z Evropského centra pro kybernetický zločin, které je součástí Europolu.

„Tato úspěšná operace ukazuje, jak důležité je v boji proti globální hrozbě kyberkriminality uplatňovat mezinárodní právo a spolupracovat se soukromým sektorem,“ prohlásil zástupce operačního ředitele Europolu Wil van Gemert.

Zločinci pomocí softwaru zvaného Ramnit instalovaného přes odkazy u e-mailů nebo přes infikované internetové stránky získávali kontrolu nad osobními počítači a využívali je ke kriminálním aktivitám – například kradli osobní údaje či data z internetového bankovnictví. Předpokládá se, že infikovali 3,2 milionu počítačů s operačním systémem Windows. Společnosti Microsoft a Symantec už vydaly opravný balíček, pomocí kterého lze vyčistit a obnovit ochranné systémy infikovaných počítačů.