ČT zaplatí pokutu dva miliony za pořad Fantastické obrazy

Praha - Česká televize zaplatí pokutu dva miliony korun za pořad Fantastické obrazy, který odvysílala v prosinci 2003. Jednu z nejvyšších pokut pro Českou televizi v historii udělila ČT Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, protože podle jejího názoru ohrozila psychický, fyzický a mravní vývoj dětí a mládeže. ČT se s radou léta soudila, spor ale nakonec prohrála.

Posledním krokem ve sporu byl výrok Nejvyššího správního soudu, který v prosinci zamítl kasační stížnost České televize. Podle vysílací rady již nemá ČT žádnou možnost se odvolat. „Je to pravda, všechny opravné prostředky byly vyčerpány a ČT (pokutu) zaplatí,“ uvedl Šticha.

Pořad Fantastické obrazy byl jedním z dílů německého cyklu Krátké příběhy, součástí dotyčného dílu byl i videoklip skupiny Prodigy. Ten podle rady obsahoval i vystoupení striptérky a motivy samoúčelného násilí a pornografie, navíc jej televize odvysílala v odpoledním čase.

ČT se po udělení pokuty odvolala k městskému soudu, a ten pokutu snížil na 200.000 korun. To se nelíbilo radě, a podala proto kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který radě vyhověl a snížení pokuty zrušil. Následně pak městský soud dvoumilionovou pokutu rady potvrdil. Poté se k Nejvyššímu správnímu soudu odvolala pro změnu Česká televize, nicméně NSS v prosinci její stížnost zamítl.

Vysílací rada ze zákona monitoruje vysílání českých televizí a rádií a v případě, že podle ní byl porušen zákon, může udělovat až milionové pokuty. K takto vysokým finančním postihům ale nepřistupuje často.

Milionové pokuty například udělila Nova a Primě za jejich reality show, v prvém případě Big Brother, ve druhém za první řadu VyVolených. Televize se zpravidla proti pokutám odvolávají k soudům a velmi často i úspěšně, například právě v případě jejich reality show.