Česká televize popírá, že propustila spolukomentátorku Kocumovou

Liberec - Česká televize popírá informace, že odvolala z mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci spolukomentátorku Zuzanu Kocumovou. Bývalá běžkyně na lyžích by měla glosovat společně s Markem Svačinou nedělní závod mužů na 50 km volně. Podle čtvrtečních zpráv musela Kocumová skončit kvůli tomu, že nepřechylovala cizí ženská jména.

„Česká televize má v Liberci nasmlouváno pět spolukomentátorů, kteří se na jednotlivých sportovištích střídají,“ uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha. „Zuzana Kocumová bude komentovat v neděli.“

Ve čtvrtek však Kocumové podle jejích slov zástupci České televize oznámili, že má vrátit akreditaci a vystěhovat se z hotelu, kde jako členka týmu bydlela. Šéf sportovní redakce Otakar Černý jí prý dal výpověď, o níž informoval členy redakce elektronickou poštou.

Česká televize připouští, že Kocumové bylo vytknuto, že nedodržuje sjednocené pravidlo o přechylování ženských jmen. „Do České televize přišlo několik set e-mailů, které velmi různorodě jazykový problém komentovaly. Vnímáme proto celou událost jako šanci otevřít celospolečenskou diskusi na téma přechylování ženských jmen,“ stojí v prohlášení ČT.

Kocumová, která svou aktivní kariéru musela ukončit kvůli nemoci už v jednadvaceti letech, v České televizi pracuje několik let. Komentovala mimo jiné olympijský triumf Kateřiny Neumannové v Turíně.