Nova vypne analog v Praze, pokud budou diváci připraveni

Praha - Televize Nova je na konci dubna připravena vypnout své analogové vysílání v Praze, pokud budou splněny podmínky v takzvaném Technickém plánu přechodu. Jednou z nich je připravenost diváků na digitální vysílání. Na konferenci Kulatý stůl o digitalizaci to uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák. Zároveň by podle něj měla být digitálním signálem pokrytá celá Praha, aby diváci o signál Novy nepřišli.

„Praha by měla být na vypnutí připravena, a když ano, tak nevidíme problém vypnout,“ uvedl Dvořák. Podle něj stát o digitalizaci nedostatečně informuje. Nova si v současnosti dělá v rámci Asociace televizních organizací vlastní průzkum, jak jsou lidé na vypínání analogového vysílání v Praze připraveni. Výsledek bude znát na konci dubna a podle něj se zřejmě rozhodne.

ČT vypne analog v Praze koncem dubna

Podle technického ředitele TV Prima Patrika Slavíka není nejšťastnější začínat s vypínáním analogu v Praze, kde je velká koncentrace společných antén. Jejich připravenost na příjem digitálního signálu pak závisí na vlastnících domů. 

Svůj záměr vypnout analogové vysílání 30. dubna v Praze dosud deklarovala jen Česká televize. Praha je první velkou oblastí, kde má být analogové vysílání vypnuto. „Budeme rádi za každého diváka, který do teď neměl k ČT24 přístup a může si ji naladit,“ řekl ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

„Máme zkušenosti s tím, že tam, kde byl analogový signál vypnut a diváci mají přístup pouze k digitálnímu signálu, je sledovanost ČT24 dvojnásobná,“ dodal Fridrich, podle nějž se sledovanost primárně nezvedá kvůli digitalizaci, ale souvisí s dramatickým a dynamickým děním doma i v zahraničí. „Diváci mají zájem o zážitkové zpravodajství, o přímé přenosy z dlouhých akcí, jako jsou kongresy, sjezdy nebo jednání sněmovny o dramatických událostech,“ sdělil ředitel zpravodajství.

Budova České televize
Budova České televize