Počet uživatelů Facebooku z Česka se zřejmě blíží milionu

Praha - Členů internetové sociální sítě Facebook, kteří jako své bydliště udávají Českou republiku, je už téměř milion. Vyplývá to z odhadů, které síť poskytuje inzerentům. Facebook se v Česku proslavil mimo jiné před volbami do Evropského parlamentu, když se jeho prostřednictvím sdružovali lidé, kteří protestovali proti ČSSD.

Podle odhadů Facebooku se nyní počet českých uživatelů pohybuje kolem 980 000. Převažují mezi nimi ženy, jichž je kolem 520 000, zatímco mužů je kolem 456 000. Účty na Facebooku mohou mít i české firmy či instituce, těch by mělo být kolem 4000. Odhady počtů uživatelů na stránkách Facebooku ale nejsou stálé, spíše oscilují kolem určitých hodnot. 

Podle nezávislého odborníka Daniela Dočekala pro přesné počty uživatelů na Facebooku neexistuje jasná metodika. I on se ale přiklání tomu, že okamžik, kdy počet českých uživatelů překročí milionovou hranici, se blíží. „Zajímavé je například i to, že (počet českých uživatelů) od listopadu roste a roste - tehdy to bylo zhruba 100 000,“ podotkl Dočekal. 

Ze stránek CheckFacebook.com, které se zaměřují na statistiky o uživatelích této sociální sítě, vyplývá, že Facebook v Česku láká hlavně lidi ve věku 18 až 24 let. Těch je kolem 40 procent. Druhou nejpočetnější skupinou jsou se šestadvacetiprocentním podílem lidé ve věkové kategorii 25 až 34 let. Jen o něco méně lidí je ve věku 14 až 17 let, a to zhruba pětina. Naopak lidí nad 65 let je jen kolem 0,6 procenta.

Facebook využívá celkem 200 milionů uživatelů

V celosvětovém měřítku mají podle odhadů nejvíce uživatelů Spojené státy, kde je na Facebooku téměř 67 milionů účtů. V globálním měřítku to představuje mírně přes 30 procent všech uživatelů. Česko pro srovnání má zhruba 0,4 procenta všech účtů. Celkem je na Facebooku na celém světě více než 200 milionů aktivních uživatelů. 

Facebook patří mezi největší a nejprogresivněji se rozvíjející sociální sítě na světě s nejrychleji rostoucím počtem uživatelů. V Česku v poslední době vzbudil pozornost vedle organizování „vaječných“ protestů na mítincích ČSSD vyjadřováním masivního nesouhlasu studentů se zavedením státních maturit.