Velké analogové vysílače na západě Čech skončí 30. září

Plzeň - Česká televize ukončí vysílání ze všech analogových vysílačů velkého výkonu v Plzeňském a Karlovarském kraji letos 30. září. ČT vypne analogové vysílače ČT1 na plzeňském Krkavci, Krašově na severu Plzeňska, Zelené hoře na Chebsku a na Klínovci na Karlovarsku. Jejich vysílání je od pondělí označeno piktogramem, podle něhož diváci poznají, že se musí připravit na digitální příjem. Z průzkumu národní koordinační skupiny vyplývá, že tři čtvrtiny domácností v územní oblasti Plzeň už přijímají digitální signál. Západní Čechy skončí v říjnu s přechodem na digitalizaci hned jako druhé po Praze.

„Podle technického plánu přechodu, nařízení vlády, budou v územní oblasti Plzeň vypnuty všechny analogové televizní vysílače velkého výkonu, a to programů komerčních i veřejné služby,“ upozornil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Televize ukončí provoz Krkavce (27. kanál), Krašova (31. kanál), Zelené hory (53. kanál) a Klínovce (38. kanál).

Signál z analogových vysílačů Krkavec, Krašov a Klínovec využívá jako svůj zdrojový 48 analogových převaděčů ČT1 v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém i Středočeském kraji. O vypnutí těchto lokálních vysílačů nebo jejich přeladění na jiný zdrojový signál bude rozhodnuto v následujících týdnech. „ČT bude o postupu informovat dotčené obce,“ uvedl Janda.

Video Rozhovor s Karlem Moulíkem
video

Rozhovor s Karlem Moulíkem

Diváky na změnu upozorňuje obvyklý piktogram

Končící analogové vysílání ČT1 je od pondělí avizováno symbolem čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky. Od středy 2. září se vedle něj začne průběžně zobrazovat také textová lišta s bližšími informacemi a několikrát denně bude do vysílání zařazován speciální spot.

V oblasti Plzeň už je nyní v provozu deset digitálních vysílačů veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT. Západočeští diváci jej mohou přijímat ze čtyř velkých vysílačů. Od loňského srpna z Krašova (34. kanál), od října z Vraního vrchu na Domažlicku (34. kanál) a ze Zelené hory (36. kanál) a od prosince z Klínovce (36. kanál). Posiluje je šest digitálních vysílačů malého výkonu; od konce června digitální opakovač Aš (36. kanál), od července Kraslice, Mariánské Lázně a Rotava (shodně 36. kanál) a Holoubkov a Strašice (33. kanál).

Vše o digitalizaci České televize najdete na internetovém speciálu, na teletextu ČT1 (strana 650), na stránkách časopisu ČT+ nebo v Diváckém centru ČT na horké lince digitalizace 261 13 74 74.