Generálního ředitele ČTK vybere rada z pěti kandidátů

Praha - Nového generálního ředitele České tiskové kanceláře (ČTK) vybere Rada ČTK z pěti kandidátů. Jeden byl z volby vyřazen, jelikož nesplňoval základní kritéria. Do druhého kola, ve kterém rada zvolí ředitele, postoupili Jiří Hlaváček, Radim Hreha, Jiří Majstr, Václav Novotný a Aleš Ptáček. Volba se uskuteční 20. srpna. Dnes o tom informovala předsedkyně rady Pavla Valčáková a naznačila, že někteří jsou z médií, všichni mají manažerské zkušenosti, vysokoškolské vzdělání a řádně předložili kandidátský projekt. Šestý a zároveň vyřazený kandidát si podle Valčákové nepřál být jmenován.

Výběrové řízení rada vyhlásila 15. června, tedy čtyři dny poté, co dosavadní ředitel Milan Stibral ohlásil rezignaci kvůli odchodu do důchodu. Funkci by měl dosavadní šéf agentury vykonávat do 30. září. Do té doby musí rada zvolit nového ředitele. Druhé kolo volby, slyšení kandidátů, se uskuteční 20. srpna. Zasedání začne podle Valčákové v 9:45 a radní se na něm seznámí s kandidátskými projekty uchazečů, přičemž každý uchazeč bude mít 30 minut na svou prezentaci. Kolem půl třetí odpoledne by měli radní hlasovat.

Třiašedesátiletý Stibral stál v čele největší české tiskové agentury od 9. června 1993 a do své funkce byl znovu zvolen v květnu 1999 a květnu 2005. Jeho nynější šestileté funkční období mělo skončit za dva roky. ČTK je podle všeho v dobré kondici. Od roku 1996 je agentura plně finančně soběstačná a nepobírá žádné dotace ze státního rozpočtu. Ve srovnání s rokem 1993 snížila stav zaměstnanců o třetinu při dvojnásobném zvýšení objemu produkce.