Čeští nakladatelé odmítají digitální knihovnu společnosti Google

Praha - Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost Google připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud Google texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů. Novinářům to řekl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius. Postup Google označil za pirátský. Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu v pondělí a dnes s EK jednají o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů.

Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu však zatím nezmírnily.

Program Google Book Search je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost v roce 2004 uzavřela dohodu s několika americkými knihovnami a začala digitalizovat knihy z jejich sbírek, včetně těch, které jsou pod ochranou autorského práva v USA i jinde. Asociace amerických autorů, Asociace amerických nakladatelů s několika autory a vydavateli podali proti Googlu společnou žalobu pro porušení autorských práv. Po dlouhém jednání se obě strany dohodly na takzvaném vyrovnání, které stanovuje pravidla, za nichž může Google naskenované knihy zveřejnit.

Video Reportáž Barbory Šámalové a Petra Janečka
video

Reportáž Barbory Šámalové a Petra Janečka

Společnost Google říká, že postupuje v souladu s mezinárodním autorským právem. „Pokud skenujeme knihu, na kterou se vztahují autorská práva, zobrazí se ve vyhledávání pouze krátká ukázka - pokud autor nesouhlasí se zobrazením většího náhledu,“ uvedla dnes v tiskové zprávě. To se prý týká i knih publikovaných evropskými autory: z jejich děl budou zobrazeny pouze krátké ukázky do té doby, dokud se autor nerozhodne jinak.

Pistorius: Vyrovnání nejde sladit s českým právním řádem

Vyrovnání musí ještě schválit americký soud. Okresní newyorský soud stanovil jednání na 8. října a proti jeho rozhodnutí nebude odvolání, říká Pistorius. Podle vyrovnání smí Google vystavit na internetu texty knih, které nejsou komerčně dostupné v USA, což jsou ale téměř všechny evropské knihy. „Vyrovnání se nedá sladit s naším právním řádem,“ uvedl český nakladatel. 

Vladimír Pistorius:

0„Pokud Google vystaví statisíce knih bez vědomí jejich autorů a vydavatelů, je to akt pirátství.“

Autor i nakladatel může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání. Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat. „Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA,“ říká Pistorius.

Viviane Redingová, eurokomisařka pro média a informace:

„Z milionů knih v našich knihovnách je digitalizované asi procento. Musíme digitalizovat víc. Chceme, aby se zapojily vlády i soukromé společnosti.“

Knihy by byly přístupné nejen americkým uživatelům, ale čtenářům po celém světě, tedy i v zemích, kde byly vydány a kde se prodávají. Digitalizované texty pak bude možné snadno kopírovat a podle Pistoria knižnímu trhu hrozí to, co se stalo s hudebním průmyslem po rozšíření digitalizace. Na Googlu je naskenována i řada knih českých autorů.

Google ale tvrdí, že vyrovnání bude mít dopad pouze na uživatele, kteří budou knihy vyhledávat z území Spojených států. „Internet je sice globální médium, ale technicky je možné zajistit, že tento model bude přístupný pouze uživatelům z USA. Pro evropské uživatele se tímto nic nemění,“ říká.

Žaloby mohou přijít, až začne Google knihy nabízet

Čeští nakladatelé zatím nepřipravují právní kroky, nemohou totiž podat žalobu, protože autorská práva českých autorů či nakladatelů porušena dosud nebyla; Google má jejich díla naskenována, avšak knihovnu zatím nespustil, a díla tak neprodává, uvedl Pistorius.

Řešením problému by mohl být jakýsi kolektivní správce, dohlížející na digitalizované knihy. Od Googlu by vybíral poplatky. „Rozděloval by to mezi autory a případně držitele majetkových práv,“ soudí právník Daniel Mališ.

Google slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z on-line přístupu k jejich dílům. Google se také zavázal zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. Ve vyrovnání Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.