BBC chce zavřít dvě stanice a omezit on-line zpravodajství

Londýn - Součástí úsporného plánu britské mediální společnosti BBC je zrušení dvou rozhlasových stanic a výrazné omezení on-line zpravodajství. Nepříjemnou zprávu dnes svým zaměstnancům oznámil generální ředitel BBC Mark Thompson. V první reakci pohrozily televizní odbory stávkou a korporace čelí kritice, že ustupuje před volbami politickému tlaku. Plány jsou součástí dlouhodobé strategie, která nyní bude předmětem veřejných konzultací a kterou posoudí správní rada, tedy Nadace BBC (BBC Trust).

Plánované změny jsou podle Thompsona největší za 88 let existence BBC, která je financována z koncesionářských poplatků a která má roční rozpočet asi 3,5 miliardy liber (zhruba 100 miliard korun).

Konec má potkat stanici BBC 6 Music

Během roku chystá BBC uzavření digitální rozhlasové stanice BBC 6 Music, která je zaměřena na alternativní hudební scénu, a Asian Network určené posluchačům asijského původu. Kromě toho se o pětinu sníží výdaje na nákup zahraničních pořadů a bude určen strop pro nákupy sportovních pořadů. Vedení stanice slibuje, že ušetřené prostředky budou znamenat i 600 milionů liber ročně navíc na kvalitnější programy, včetně zahraničního zpravodajství.

Ovšem odbory, které se mají s Thompsonem sejít ve středu, již dnes pohrozily stávkou. Podle šéfa rozhlasových a televizních odborů BECTU Gerryho Morrisseyho plány znamenají ztrátu až 600 pracovních míst. „Není přijatelné, aby BBC nabízela služby a pracovní místa jako jakousi oběť před nadcházejícími volbami,“ řekl Morrissey. Také předseda novinářských oborů NUJ Jeremy Dear prohlásil, že BBC ustupuje politickému a obchodnímu tlaku.

Stanici kritizovali komerční konkurenti BBC a především opoziční konzervativci za to, že příliš expanduje, a to i do oblastí, které jí nepřísluší. Proti rozsahu operací BBC, především na webu, loni v srpnu ostře vystoupil Rupert Murdoch, který vlastní v Británii mezi jiným televizi Sky a listy The Times a The Sun. V Británii se o webové zpravodajské stránce BBC hovořilo v souvislosti s Murdochovými plány zpoplatnit přístup na webové stránky jeho deníků. Jedním ze zpochybňujících argumentů bylo právě kvalitní on-line zpravodajství BBC, které zůstane volně přístupné.

Úspory - preventivní úder před nástupem vlády konzervativců?

Plány úspor v rámci BBC, o kterých se mluví v Británii již od minulého týdne, jsou často také interpretovány jako preventivní úder před nástupem vlády konzervativců. Opoziční toryové, kteří byli donedávna jasnými favority voleb, uvedli, že by chtěli snížit koncesionářské poplatky. „Vedoucí představitelé BBC připouštějí, že strategie byla připravena ve snaze ukázat potenciální příští vládě konzervativců, že firma má své záležitosti v pořádku,“ napsal dnes tamní deník The Times.

Také labouristický ministr kultury Ben Bradshaw minulý týden připustil, že jsou argumenty pro snížení poplatků, a tedy i pro zmenšení BBC. Nadace BBC dnes zdůraznila, že se k nové strategii vyjádří až po volbách.

Přestože Asian Network ztrácí v posledních letech posluchače, BBC 6 Music je považována za jednu z nejúspěšnějších digitálních stanic BBC. Internetovou petici na její záchranu podepsalo již na 80 000 lidí a podpořil ji i zpěvák David Bowie: „Ztratit tuto stanici by byla velká ostuda.“ Kromě toho se pro zachování obou stanic vyslovilo 33 převážně labouristických poslanců.

Logo BBC
Logo BBC
Více fotek
  • Logo BBC autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/110/10950.jpg
  • Budova BBC autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/123/12228.jpg