Český rozhlas nemusí podle právníků citovat Haló noviny

Praha - Český rozhlas nemusí v přehledu denního tisku citovat komunistické Haló noviny. Ve sporu s poslancem KSČM Miroslavem Grebeníčkem dal Českému rozhlasu za pravdu rozbor Ústavu státu a práva Akademie věd, který si rozhlas nechal vypracovat. Informoval o tom server Týden.cz. Rozhlas by naopak podle právníků porušil předpisy, pokud by levicový deník navázaný na komunistickou stranu do přehledu tisku zařadil.

„Necitováním Haló novin v přehledu denního tisku Český rozhlas žádný z uvažovaných právních předpisů neporušuje. Naopak by porušoval Poslaneckou sněmovnou schválený Kodex Českého rozhlasu, kdyby Haló noviny citoval stejným způsobem jako ostatní, politickými stranami neovládané celostátní deníky,“ píše se v rozboru, který vypracoval Jan Bárta z Ústavu státu a práva AV.

Proti absenci Haló novin v rozhlasovém přehledu tisku protestoval Grebeníček na začátku ledna. „Považuji za plně opodstatněné stížnosti spoluobčanů, které poukazují na to, že Český rozhlas cenzurou Haló novin a v nich publikovaných informací porušuje platnou ústavu, zásady informační demokracie a etiku novinářské profese,“ napsal tehdejšímu předsedovi Rady Českého rozhlasu Jiřímu Florianovi v dopise uveřejněném v Haló novinách.

Ke stanovisku ústavu se Grebeníček nechtěl vyjadřovat. „Nemám zatím tento rozbor v rukou. Předpokládám, že mi jej Rada Českého rozhlasu pošle, do té doby k tomu nic víc neřeknu,“ sdělil serveru.


O tom, že Haló noviny ovládá KSČM, vedení rozhlasu nepochybuje. „Haló noviny jsou jasně vymezený stranický deník,“ zdůraznila ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová. „Tento deník vydává akciová společnost Futura. A například podle notářského zápisu z roku 2008 o valné hromadě této společnosti disponovaly orgány KSČM jednaosmdesáti z celkových sto hlasů,“ poznamenala.

Miroslav Grebeníček
Miroslav Grebeníček
Více fotek
  • Miroslav Grebeníček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/913/91264.jpg
  • Rozhlas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/348/34762.jpg