Radní ČT Eklová: Televizní poplatek by se mohl snížit

Praha - Koncesionářský poplatek v České televizi, který nyní činí 135 Kč měsíčně, by se mohl snížit. Televize by měla více šetřit ve výdajích na vlastní tvorbu nebo na tuzemskou kinematografii. Na zasedání rady ČT to uvedla radní Dana Eklová. Radní Jan Prokeš naproti tomu soudí, že by televize neměla krátit prostředky na vlastní tvorbu, protože by se to projevilo na kvalitě vyráběných pořadů. Úplné zrušení koncesionářského poplatku loni navrhovala ODS, ale ve sněmovně nenašla potřebnou podporu.

Koncesionářské poplatky tvoří většinu příjmů České televize. Loni představovaly 5,83 miliardy korun při celkových výnosech 6,93 miliardy korun. Letos by výnos z poplatků měl klesnout na 5,79 miliardy Kč. Celkem ČT eviduje 3,64 milionu televizních přijímačů. Podle Eklové by měla televize například zveřejňovat náklady na pořady a otevřít nabídková řízení, což by mohlo přinést snížení nákladů.

Rada ČT dnes schválila finální podobu výroční zprávy České televize za loňský rok. Televize hospodařila s vyrovnaným rozpočtem.