Íránská média: Manželka Sarkozyho je prostitutka

Teherán - Íránský státní list Kayhan označil manželku francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Carlu Bruniovou za prostitutku. Reagoval tak na její nedávný otevřený dopis, jímž podpořila mezinárodní kampaň za záchranu života Íránky odsouzené k smrti ukamenováním. Třiačtyřicetiletá Sakiné Mohammadí Aštiáníová byla odsouzena za cizoložství, ale pod tlakem mezinárodní veřejnosti bylo v červenci vykonání trestu odloženo. Právník Aštiáníové Džavíd Hutan Kiján potvrdil, že odsouzená stále ještě může být oběšena nebo ukamenována, i když islámská justice prozatím od exekuce upustila. Úřad francouzského prezidenta odmítl urážky íránského tisku komentovat.

Bruniová-Sarkozyová minulý týden uveřejnila ve francouzském tisku otevřený dopis, v němž Aštiáníovou podpořila a ujistila ji, že „Francie ji v jejím neštěstí neopustí“.

List Kayhan, jehož šéfredaktorem je novinář delegovaný nejvyšším duchovním a politickým vůdcem Íránu ajatolláhem Alím Chameneím, Bruniovou označil za prostitutku v sobotním článku nazvaném „Francouzské prostitutky vytáhly do boje za lidská práva“. Podobné poznámky publikovalo další státem kontrolované íránské médium, webový server inn.ir.

Inn.ir o Carle Bruniové:

„Morálně zkažená zpěvačka a herečka italského původu Bruniová neváhala rozbít Sarkozyho rodinu a vzít si ho za muže. Nedávné zprávy hovoří o tom, že se zapletla s jedním zpěvákem.“

Íránské úřady nyní tvrdí, že Aštiáníová se kromě cizoložství v roce 2005 podílela i na přípravě vraždy svého manžela. Podle právníků může být proto popravena i v případě, že trest za cizoložství bude zmírněn.