Google Instant zrychluje internetové vyhledávání

San Francisco - Americká společnost Google spustila ve Spojených státech vylepšení své internetové vyhledávací služby. Google Instant, který v USA běží od středy, předkládá na internetové stránce výsledky hledání, ještě než uživatel dopíše zadání do patřičného okénka. Ukázané výsledky se přitom obnovují a mění podle toho, jaká písmena uživatel do pole připisuje. Změny mají urychlit vyhledávání na internetu a nabídnout více výsledků hledání. Nová funkce bude na mnoha dalších trzích, například v Británii a Francii, dostupná během několika týdnů. V následujících měsících by měla být dostupná i verze pro takzvané chytré mobily s operačním systémem.

Google uvádí, že nová technologie zkracuje každé vyhledávání o dvě až pět vteřin a že lidem usnadňuje rychlé vyhledání souvisejících témat. Manažeři podniku přirovnali nové vyhledávání k posilovači řízení u auta. „Jakmile si na to zvyknete, je velmi těžké vrátit se zpět,“ uvedla viceprezidentka Googlu pro vyhledávání Marissa Mayerová. Připustila však, že během testování někteří uživatelé raději novou funkci vypnuli.

Manažeři světově největšího internetového vyhledávače dodali, že nová funkce nemění pořadí seřazených výsledků, ani způsob, jakým předkládá reklamy vedle nalezených odkazů.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

V praxi nová technologie například ukáže již po napsání písmena W, podle anglického výrazu weather, lokální předpověď počasí. Pokud uživatel píše dál jiné hlásky, nalezené odkazy se podle toho mění.

Google je jedničkou ve světovém měřítku v hledání na síti, ale sílí mu konkurence rivala Bing od Microsoftu. Pozici Googlu ohrožují i nové technologie, například specializované aplikace pro mobily iPhone od Apple, a rychle rostoucí sociální sítě jako Facebook.