Na YouTube se testují živé internetové přenosy

New York - Populární americký web pro sdílení videa YouTube dnes a zítra podstoupí dlouho očekávaný test živých internetových přenosů, který má v krátké budoucnosti rozšířit nabídku videostreamingu pro miliony jeho uživatelů. YouTube přitom již v minulosti nabídl několik přímých přenosů, například koncert skupiny U2, kriketová utkání nebo poselství o stavu unie prezidenta USA Baracka Obamy. Ve všech těchto případech však společnost využívala převzatou přenosovou technologickou platformu.

Společnost Google, která YouTube vlastní, test spouští se čtyřmi mediálními partnery. V nynějším testu s původními živými videopřenosy se YouTube spojí s bulvárním on-line kanálem Young Hollywood, s on-line televizí Next New Networks, průvodcem pro kutily Howcast a kulturním internetovým videoblogem Rocketboom. Smyslem testu je vyzkoušet novou službu vizuálně i technicky, zejména prověřit odolnost serverů YouTube vůči očekávanému náporu návštěvníků.

YouTube zdaleka není první službou, která s přímým internetovým vysíláním videa přichází. Premiantem v živých videopřenosech je zatím firma Ustream, která jen letos v červenci obsloužila 3,2 milionu uživatelů. YouTube však má vzhledem ke své popularitě a napojení na Google obrovskou tržní sílu - weby Googlu s videem navštívilo v červenci 143,2 milionu lidí.

Podle americké společnosti ComScore se počet Američanů, kteří na webu sledují živé videopřenosy, zvýšil v loňském roce o 648 procent.