Rada ČT chce po Janečkovi zprůhlednění veřejných zakázek

Ostrava - Rada České televize požaduje po jejím generálním řediteli Jiřím Janečkovi, aby více zprůhlednil vypisované veřejné zakázky. Na dnešním jednání mu radní v usneseních vytkli, že je o výběrových řízeních dostatečně neinformuje. Také po něm chtějí vysvětlení uzavření zakázky se společností Erika na výběr koncesionářských poplatků prostřednictvím mobilních telefonů. Členové rady se na tom usnesli na jednání v Ostravě. Česká televize odmítla, že by vypisované zakázky byly neprůhledné.

O možných zmanipulovaných zakázkách však nemají žádné informace. Problém je podle nich spíše v komunikaci s vedením televize o vypisovaných výběrových řízeních. V jednom ze svých usnesení rada vyslovila znepokojení nad Janečkovým selháním při informování o veřejných zakázkách ČT. „Je to na základě informací z posledních týdnů, kdy se hodně mluví, a ne úplně pozitivně, o vyhlašování výběrových řízení ČT,“ řekl předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

Konkrétně se radním nelíbí výběrové řízení na výběr a správu televizních poplatků. Maximální možná hodnota zakázky je 1,06 miliardy korun bez DPH. Zadávací dokumentaci zakázky má nyní prověřit dozorčí komise Rady ČT. Česká televize zatím zakázku pozastavila. „Problém byl v tom, že se informace o zakázce nejdříve objevily v novinách s negativními konotacemi, a až dodatečně se vysvětluje, jak to bylo myšleno,“ uvedl Baumruk.

Jiří Baumruk, předseda Rady ČT:

„Já ani rada nemáme informace, že byla výběrová řízení neférově vypisována, nebo že by byla zmanipulovaná. To vůbec netvrdíme, ale největší problém je komunikace. Pak je navenek ČT vnímána jako něco podezřelého ve vypisování výběrových řízení. Tomu chceme předejít.“

Mluvčí ČT Ladislav Šticha uznal, že v případě soutěže na správu a výběr televizních poplatků došlo ze strany obchodního ředitele televize Roberta Kvapila k chybám v komunikaci. „Česká televize přijala okamžitě opatření, která zabrání opakování podobných chyb do budoucna. Dozorčí komisi Rady ČT jsou k dispozici všechny související dokumenty i zainteresovaní pracovníci ČT,“ uvedl Šticha.

Radní chtějí rovněž vysvětlit, proč televize uzavřela smlouvu s firmou Erika na výběr koncesionářských poplatků přes mobilní peněženku. „Zjistili jsme, že pouze tři koncesionáři se zaregistrovali a jenom jediný přes ten telefon zaplatil. Za každého koncesionáře, který zaplatil, má Erika podle smlouvy dostat 3,10 korun,“ uvedl Baumruk. ČT podle něho proto zatím společnosti Erika zaplatila pouze 3,10 Kč. Proto radní po Janečkovi chtějí, aby na příštím jednání rady vysvětlil všechny okolnosti uzavření této zakázky. Janeček na dnešním jednání rady v Ostravě nebyl.