„Nejde o žádnou metodiku či doporučení rady. Je to zkopírovaný seznam z Wikipedie a byl součástí upozornění na to, že ve vysílání zazněl vulgarismus,“ vysvětlila předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.
V seznamu nechybějí výrazy jako fuchtle, kráva, ochechule nebo truhlík. Média by se měla vyvarovat také novotvarům vzniklým kombinací tradiční nadávky s aktuálním výrazem, jako je třeba vlezdobruselista. Mezi nepatřičné nadávky patří také ty s náboženským podtextem jako šmarjápanno nebo sakra. Na předním místě výčtu jsou výrazy, které souvisí se sexuálním chováním, nebo ty, které urážlivě označují ženy. Do slovníku používaného v médiích by neměla patřit ani označení jako křupan, nácek, bolševik nebo křovák.
„Do jisté míry počínání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání chápu. Jazyk, jak se dočteme třeba v Bibli, je nepatrný lidský úd, který ale dokáže hodně věcí. Jako malý oheň dokáže zapálit i velký les. Jazyk a užívané výrazy mají vliv i na naše chování a jednání. Vulgární, surová a sprostá slova svádí také k vulgárnímu, surovému a sprostému jednání,“ řekl Českému rozhlasu bývalý člen Rady ČT, evangelický duchovní a dlouholetý rozhlasový redaktor Miloš Rejchrt. Na druhou stranu je však skeptický k tomu, „přikazovat z nějakého centra jazykovou hygienu“.