Televizní odbory: Do finále volby ředitele se nedostali ti nejlepší

Praha - Do finále výběrového řízení na nového ředitele České televize nepostoupili podle nezávislých televizních odborů nejlepší kandidáti. Některé finálové projekty jsou podle nich směšné. Na tiskové konferenci to uvedl Adam Komers z Nezávislé odborové organizace ČT. Odboráři kritizovali kvalitu projektů prezidenta Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomíra Šimka a bývalého marketingového ředitele TV Prima a pražského dopravního podniku Jana Svobody, se kterými postoupili do druhého kola. Odborům se nelíbí ani výběr dalšího finalisty, výkonného ředitele ČT24 Romana Bradáče, který je podle nich propojený se současným managementem, který opakovaně kritizují. Vedle nich rada ČT vybrala do druhého kola exšéfa TV Nova Petra Dvořáka a bývalého výkonného ředitele TV Óčko Hynka Chudárka. 

Do finále volby se podle Komerse naopak nedostaly projekty, které obsahují konkrétní kroky pro řešení situace v České televizi. Za kvalitní projekt označil materiál producenta Fera Feniče nebo šéfdramaturgyně vývoje nových pořadů ČT Aleny Müllerové. 

Stávka na pořadu dne není

Odbory ČT vyzvaly radu podniku, aby zvolila generálním ředitelem kandidáta, který není napojený na současný management televize. Podle Komerse si většina zaměstnanců nepřeje zachování současného stavu. „Není pravda, že si zaměstnanci nepřejí někoho z venku,“ dodal. Podle něj ale nejsou kvůli výběru nového šéfa odbory připraveny stávkovat. „Jedině silný generální ředitel s televizní zkušeností a bleskovou orientací, který si rychle získá důvěru veřejnosti a přirozenou autoritu u zaměstnanců, dokáže tuto potápějící se loď rychle vyčistit, opravit a vrátit na bezpečnou plavbu éterem, aniž by při tom musel uzavírat nějaké politicko-ekonomické a personální obchody,“ napsaly odbory v tiskové zprávě. 

Adam Komers
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Současné vedení, které přivedl bývalý ředitel Jiří Janeček, viní odboráři z „problematických kroků“, které vedly k poklesu diváckého zájmu o programy ČT1 a ČT2 i úpadku kvality ČT1. Kritizovali i snahu o vyvedení výběru koncesionářských poplatků do soukromé firmy mimo ČT, rozprodávání archivu televize, nevýhodné zadávání prací do spřátelených firem nebo či snižování počtu zaměstnanců jejich nahrazováním externisty. Za viníky současného stavu označili odboráři na dotazy novinářů obchodního ředitele Roberta Kvapila, výkonného ředitele ČT1 Radana Dolejše, šéfa programových okruhů Radka Žádníka a také současného ředitele zpravodajské ČT24 Romana Bradáče.

Nového generálního ředitele chce rada vybrat na své schůzi ve středu 21. září. Výběrové řízení rada vypsala v polovině července poté, co bývalý ředitel Jiří Janeček oznámil, že hodlá ze zdravotních důvodů rezignovat. Do tendru se přihlásilo cekem 36 lidí, čtyři z nich však byli vyřazeni, do posledního kola postoupilo pět zájemců.

Video Brífink odborů k volbě ředitele ČT
video

Brífink odborů k volbě ředitele ČT