Hlasitá klimatizace oddálí spuštění nových studií rozhlasu

Praha - Český rozhlas má problémy, jeho rekonstruovaná budova na Vinohradské třídě v Praze má problémy s příliš hlučnou klimatizací. Zkoušky odhalily, že hladina zvuku v místnostech je příliš vysoká, a studia proto nemohou být uvedena do provozu. Na zasedání Rady Českého rozhlasu to oznámil generální ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan s tím, že škody mohou jít do několika milionů korun. Nevyloučil ani podání trestního oznámení.

„Původní termín spuštění provozu k 1. dubnu se posouvá někam do června,“ řekl Duhan. Chyba je podle něj jak v projektu, který zpracoval Metroprojekt, tak v přístupu bývalého vedení Českého rozhlasu. Od Metroprojektu bude požadovat nápravu. Rekonstrukce měla původně stát 524 milionů korun. Cena se však kvůli dodatečným pracím vyšplhala na 620 milionů a ČRo upravil i termín dokončení.

Bývalé vedení viní Duhan z toho, že nevytvořilo dostatečný prostor pro oponování projektu. „Další chyba je v tom, že nebyl na tuto rekonstrukci povolán kvalifikovaný stavební dozor,“ řekl. Ten by podle něj mohl problémy odhalit ještě před realizací. Duhan si nyní nechá vyčíslit škody, které chybným rozhodnutím bývalého vedení nastaly, a pokud se ukáže, že jeho podezření jsou pravdivá, podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Rekonstrukci provázely průtahy

Rekonstrukce historického sídla Českého rozhlasu se uskutečnila v několika vlnách. První etapa se konala již v letech 2004 a 2005. Druhá, svým rozsahem významnější, byla zahájena v září 2007. Po zpřístupnění recepce a administrativní části historické budovy Českého rozhlasu v červenci 2009 se dostala stavba kvůli dlouhodobě neřešeným problémům do patové situace. Tato situace byla po dlouhých jednáních vedení Českého rozhlasu s firmami OHL ŽS a HOCHTIEF CZ, které rekonstrukci prováděly, vyřešena v říjnu 2010, kdy strany podepsaly dohodu o dokončení rekonstrukce historické budovy.