Až 62 procent domácností má doma internet

Praha - Procento domácností s připojením k internetu se letos zvýšilo o šest procentních bodů na číslovku 62. Celkem v 65 procentech bytů bylo PC, jak dnes oznámil Český statistický úřad. Počet domácností s osobním počítačem vzrostl za posledních pět let o 1,2 milionu, tedy o 77 procent, na 2,7 milionu. Množství domácností s internetem se zvýšilo o 125 procent, tedy o 1,4 milionu. Nynější počet se tak vyšplhal na 2,5 milionu.

V letošním roce se k internetu celkově připojovalo 5,8 milionu lidí, což je 65 procent populace starší 16 let. Loni se jednalo o 62 procent. Češi pro přístup na internet z domova nejčastěji používají technologii bezdrátové Wi-Fi, kterou využívá přes 51 procent domácností. Před pěti lety bylo nejpoužívanější vytáčené připojení přes pevnou linku. Na druhé příčce skončilo ADSL s 22 procenty následované těsně rozvody kabelové televize s 21 procenty. 

Česko je navíc v používání bezdrátové Wi-Fi přípojky premiantem. Na rozdíl od Evropy, kde je nejpopulárnější internet přes pevnou linku ADSL. „Ukazuje se, že operátoři zaspali, a když už teď nabízí připojení konkurenceschopné Wi-Fi, tak se jim to nedaří,“ říká odborník na telekomunikace Jiří Peterka.

Češi na internetu nejčastěji používají elektronickou poštu (90 procent) a vyhledávají informace (79 procent). K výraznému nárůstu došlo u telefonování přes internet, které před pěti lety využívalo osm procent lidí a letos již 48 procent. Internetové bankovnictví používá 42 procent uživatelů.

Čtvrtina Čechů nakupuje přes internet

K internetovým nákupům se odhodlalo celkem 2,5 milionu osob, tedy 28 procent populace starší 16 let. Před pěti lety to bylo 12 procent. Nejčastěji nakupovaným zbožím je oblečení a obuv (45 procent) a vstupenky na kulturní akce (28 procent). Mezi nakupujícími nepatrně převažují ženy. Nejčastěji nakupují vysokoškoláci ve věku mezi 24 a 34 lety.

Video Internet v Česku
video

Internet v Česku

Co se týče vybavení domácností internetem, nachází se Česko pod evropským průměrem, který je 70 procent. ČR tak mezi zeměmi EU obsadilo 18. příčku. Na vrcholu žebříčku jsou Nizozemsko, Lucembursko a Švédsko s rozšířeností kolem 90 procent. Český průměr však sráží to, že starší generace využívá internet jen sporadicky.

Mobil má v Česku více než osm milionů lidí a s nástupem chytrých telefonů roste i potřeba mobilního internetu. V tomto případě tuzemští operátoři nezaostávají technologicky, ale spíš v pokrytí. „Rychlosti, kterých dosahují čeští zákazníci, se podobají těm, které dosahují zákazníci operátorů v západní Evropě. Co se týče pokrytí, tam jsme na tom výrazně hůře. V Česku je pokryto 10 až 12 procent území,“ přiblížil redaktor Hospodářských novin Ondřej Malý.

Podle statistiků hledají tuzemští uživatelé na internetu nejčastěji zprávy a informace o službách a zboží. Necelá polovina ale proměnila počítače na telefony s levnějším voláním.