Šéf ČT Dvořák sestavil poradní kolegium, pomůže mu s rozvojem

Praha – Generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák sestavil své kolegium, se kterým bude diskutovat o strategii rozvoje. Jsou jimi bývalý generální ředitel ČT Ivo Mathé, její někdejší programový ředitel Jiří Pittermann, politický komentátor Jefim Fištejn, režisér Jiří Svoboda a mediální analytik Milan Šmíd. Dvořák to dnes oznámil na zasedání Rady České televize. Radní rovněž schválili rozpočet televize pro letošní rok. Bude vyrovnaný ve výši 6,97 miliardy korun. Dvořák je ve funkci 100 dní. 

Kolegium se bude setkávat měsíčně a bude projednávat základní strategické kroky týkající se rozvoje České televize, řekl Dvořák. Současně oznámil, že ČT vypíše výběrové řízení na vedoucí produkčních skupin, které se budou soustředit na tvorbu ČT. Výběrových řízení se budou moci zúčastnit i lidé, kteří v ČT nepracují.

Zájemci se budou muset přihlásit do 9. února. Mezi požadavky, které musí splnit, je vypracování analýzy. Ta by měla obsahovat například plán činnosti na roky 2012 a 2013 včetně nákladů. Pokud budou chtít sestavit vlastní tým, budou muset jeho složení sepsat již v podkladech pro výběrové řízení.

Rozpočet ČT bude letos o 230 milionů nižší

Prostředky na výrobu by se měly zvýšit o 150 milionů korun na 2,3 miliardy korun. Zejména se bude investovat do dlouhodobých projektů, původní tvorby a českých seriálů. Rozpočet mimo jiné počítá se snížením režijních nákladů o 400 milionů korun. Rovněž se podařilo snížit náklady na stavbu brněnského televizního studia zhruba o třetinu.

 


Na výběru vedoucích se budou podílet poradenské skupiny, mezi jejichž členy mají být i tvůrci doporučení odbornými organizacemi typu FITES či ARAS. Jména vítězů výběrových řízení budou známá na konci února. V březnu tak poběží v ČT jakýsi jejich pilotní provoz. Od dubna pak ČT plně začne fungovat v rámci nové organizační struktury. Tam patří například nové vedení, které Dvořák sestavil v průběhu uplynulých měsíců.

Dvořák je ve funkci ředitele 100 dní. Kromě ekonomické stránky televize se krátce po svém jmenování zaměřil i na personální a programové změny. Nejužší vedení televize doznalo značných změn. Manažerský tým zahrnuje jak stávající dlouholeté pracovníky České televize, tak nově příchozí. Došlo k zavedení tvůrčích producentských skupin v oblasti vývoje a výroby a nastavení principu tzv. programových rad, na nichž členové vrcholového managementu posuzují všechny projekty ucházející se o realizaci pod záštitou České televize. Před koncem loňského roku proběhla již dvě jednání s reálnými výsledky.

Změny se dotkly i programu. Pod záštitou nového vedení byl už vánoční a silvestrovský program, který letos oslovil rekordní počet diváků. Českou televizi sledoval každý třetí divák, čímž byla překonána všechna vánoční vysílání od roku 2001. Jarní progamové schéma bude vstřícnější mimo jiné pro dětského diváka - na ČT2 byl ustanoven dětský dvouapůlhodinový blok s názvem Kavčí hnízdo. Příznivci sportu se také mohou těšit na vysílání zápasů z fotbalového šampionátu v Polsku a Ukrajině. Změnou na jaře projde rovněž vlajková loď zpravodajství, hlavní večerní relace Události.