Ringier musí Vašutovi zaplatit milion, potvrdil Ústavní soud

Brno – Ústavní soud odmítl stížnost nakladatelství Ringier Axel Springer, a potvrdil tak rekordní částku pro herce Marka Vašuta. Tomu přiznal milion korun pražský městský soud za články v deníku Aha!, které pojednávaly o Vašutově údajné promiskuitě a depresích. Podle dostupných informací jde mezi českými celebritami o nejvyšší sumu. ÚS odmítl stížnost Ringieru v lednu bez veřejného jednání, a to pro zjevnou neopodstatněnost.

Vašut v březnu 2010 uspěl u Městského soudu v Praze se žalobou kvůli článkům s titulky jako Jeho utajená tvář: Zvrhlé sexuální praktiky nebo Neustále smutný Vašut: Chci klidnou a rychlou smrt. Deník podle soudu překročil únosnou mez a zasáhl do Vašutových osobnostních práv, a to přesto, že herec je veřejně činný, a musí tak snášet vyšší míru kritiky. 

Zadostiučinění loni potvrdil Vrchní soud v Praze. Následovala ústavní stížnost, podle níž pražské soudy nedostatečně odůvodnily neobvyklou výši odškodnění. Advokáti Ringieru také ve stížnosti poukázali na údajnou absenci „jakékoliv závažnější újmy“ způsobené Vašutovi. Soudy prý také nezohlednily to, že čtenáři přistupují k bulváru s určitou rezervovaností. V závěru stížnosti Ringier označil zadostiučinění za zjevně nepřiměřené. 

Ústavní soud však nenašel důvod k zásahu. Zdůraznil, že právo na kritiku, které je součástí svobody projevu, není neomezené. Bulvár zveřejněním informací z intimní oblasti a spekulací o zdravotním stavu závažně zasáhl do osobnostních práv žalobce. Výši zadostiučinění prý soudy řádně zvážily a zdůvodnily. „Právo na osobní čest a dobrou pověst (…) je v situaci, kdy se jedná o zásah do soukromé až intimní sféry dotčené osoby, rozhodně hodno ochrany v intenzivnějším měřítku než při běžných hodnotících úsudcích,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Jiřím Nykodýmem.