Hackeři napadli web české pobočky hudební federace IFPI

Praha - Členové české buňky skupiny Anonymous zveřejnili databázi klientů tuzemské pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. Reagují tak údajně mediální výstupy její ředitelky Petry Žikovské, která má podle skupiny klamat veřejnost při komentování mezinárodní dohody ACTA a stavu fonografického průmyslu.

Internetové stránky české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI se už dnes ráno staly terčem útoku neznámých hackerů, kteří narušili jejich provoz. Stránky měly po útoku pozměněnou podobu a nebyly plně funkční. „Můžu potvrdit, že naše internetové stránky byly napadeny hackery, a to už podruhé. Poprvé se to stalo, když jsme na nich uveřejnili naše stanovisko k ACTA,“ uvedla Žikovská. Poslední hackerský útok byl podle Žikovské zahájen dnes v 03:25 ráno metodou, která je založena na odeslání masivního počtu požadavků na připojení. Hackerům se tak podařilo zahltit server.

Web české pobočky IFPI při běžném provozu obsahuje žebříčky písniček a hudebních alb, zprávy z oboru či statistiky hudebního průmyslu. Dnes ráno byl ale jejich obsah velmi chaotický a odpoledne byl na úvodní stránce k dispozici pouze žebříček 50 nejprodávanějších alb. „Naši technici pracují na odstranění tohoto problému,“ podotkla Žikovská. Dodala, že česká pobočka IFPI už předala policii podklady týkající se těchto hackerských útoků.

Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů. V Česku byly kvůli smlouvě ACTA v únoru postupně napadeny internetové stránky vlády, Poslanecké sněmovny a ODS.

Neznámý autor podepsaný jako Anonymous o víkendu médiím rozeslal zprávu, ve které Žikovskou obvinil z šíření nepravdivých informací o dohodě ACTA a vyzval ji, aby svá tvrzení obhájila. V opačném případě české pobočce IFPI pohrozil zveřejněním „kompletní databáze klientů“. Žikovská řekla, že na nepodepsanou výzvu reagovat nebude. Mezinárodní organizace IFPI sdružuje hlavní hudební vydavatelství. Členové české pobočky IFPI mají na tuzemském trhu s hudbou podíl přibližně 91 až 93 procent.

Prohlášení Anonymous

„Paní Žikovská kvůli tomu obdržela výzvu, aby vše uvedla na správnou míru a veřejně se za to omluvila, doteď tak ale neučinila. Z toho důvodu jsme nuceni dodržet slovo, a proto zveřejňujeme databázi klientů IFPI.“