Google nabídne virtuální potápění u Velkého bariérového útesu

Canberra - Program Google Earth chce v brzké budoucnosti nabídnout také virtuální prohlídku Velkého bariérového útesu. Podle agentury Reuters to umožní množství hi-tech robotických fotoaparátů, které budou pořizovat záběry v hloubce až 100 metrů pod mořskou hladinou.

Celý projekt je jen částí rozsáhlé studie o složení a zdravotním stavu tohoto světoznámého korálového útesu, který se nachází u pobřeží australského státu Queensland a který figuruje na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Projekt řadu měsíců připravovali potápěčští specialisté. Budou využívat panoramatické fotoaparáty s úhlem záběru 360 stupňů, které mají být připojeny k podvodním vozítkům a zhotoví desítky tisíc snímků 2 300 kilometrů dlouhého útesu.

Poté bude uživatelům stačit vybrat si místo a „virtuálně se ponořit pod vodu“. Z mělčích oblastí budou k dispozici vysoce kvalitní barevné fotografie, útesy v hlubinách budou znázorněny v omezené míře kvůli nedostatku světla. Sledována bude rovněž migrace a rozmnožování manty obrovské, žraloků tygřích a karet obrovských.

Potápění u Velkého bariérového útesu
Potápění u Velkého bariérového útesu

Expedice má být podle deníku Guardian zahájena v září. Zpočátku bude virtuální potápěčský zážitek dostupný na stránkách Catlin Seaview Survey a na speciálním kanálu na serveru YouTube, později by ale měl být prostřednictvím webu Panoramio pro sdílení geograficky orientovaných fotografií a videí zahrnut do aplikací Google Earth a Google Maps. Již nyní jsou k dispozici fotografie z šestidenní pilotní mise, která mimo jiné objevila dosud neznámý typ koníčka trpasličího.

Ove Hoegh-Guldberg, profesor z ústavu Global Change při Queenslandské univerzitě a jeden z vedoucích studie

„Catlin Seaview Survey přenese veřejnost za jednu z posledních hranic znalostí o Zemi… Podobá se to pionýrským výpravám do Amazonie. Miliony lidí budou moci poznat život, vědu a magii, která existuje pod mořskou hladinou.“


Jeden z vedoucích studie Hoegh-Guldberg připomněl, že rybolov a turistický průmysl v oblasti útesu přinášejí Austrálii kolem šesti miliard australských dolarů (121 miliard korun) ročně. Vědci se ale již dlouhou dobu snaží zjistit, jak zvyšující se teplota moří a kyselost oceánu ovlivňují místní ekosystém, a data z nového projektu by mohla v tomto ohledu významně pomoci.

Catlin Seaview Survey
Catlin Seaview Survey

Umístění fotoaparátů bude v hloubce 30 až 100 metrů, tedy v místech, která tvoří 93 procent útesu a byla doposud jen minimálně probádána. „To je důležité z hlediska klimatických změn. Existují názory, že tyto hluboko položené části útesu mohou být chráněny před klimatickými změnami a mohou napomáhat zotavování útesu, v tomto okamžiku ale nic takového potvrdit nelze,“ prohlásil kameraman Richard Fitzpatrick. Firma Underwater Earth, která projekt realizuje, uvedla, že v budoucnu by chtěla nabídnout podobný pohled do významných podmořských lokalit po celém světě.