Microsoft uvolnil zkušební verzi Windows 8

Seattle/Barcelona - Americká společnost Microsoft, která je předním světovým výrobcem počítačového softwaru, pustila na veřejnost dosud nedokončenou verzi operačního systému Windows 8, aby si její funkce mohli uživatelé v předstihu vyzkoušet. Podle agentury Reuters tak chce firma oživit zájem o svůj produkt a obnovit svou převahu v tomto odvětví.

Microsoft tvrdí, že nový systém byl od „základu přepracován“. „Vychází z osvědčeného, rychlého a spolehlivého jádra Windows 7 a přináší zcela nové dotykové rozhraní,“ dodal Microsoft. K ovládání nového systému tak bude možné využít dotykovou obrazovku, ale stejně tak „postaru“ počítačovou myš a klávesnici.

„Je to dokonce lepší Windows než Windows 7,“ řekl ve středu šéf divize Windows Steven Sinofsky na technologické konferenci v Barceloně. „Po uživatelské ploše se lze pohybovat neuvěřitelně rychle a plynule,“ doplnil a názorně ukázal na tabletu a ultratenkém notebooku.

Plná verze Windows 8 by se měla prodávat do konce roku 2012. „Nechceme této verzi říkat beta, protože toto označení již ztratilo svůj původní význam,“ uvedl již dříve Sinofsky. Místo toho zvolil Microsoft termín „Consumer Preview“, tedy „zákaznická ukázka“, píše server iDNES.cz.

Video Zkušební verze Windows 8 je venku
video

Zkušební verze Windows 8 je venku

Microsoft se chce prosadit v té části trhu, kde působí americké firmy Apple a Google, neboť tato část trhu zažívá nebývalý růst. Chytré mobilní telefony a tablety si totiž kupuje čím dál víc lidí, zatímco zájem o laptopy klesá, o stolních počítačích ani nemluvě. Pokud se Microsoft nepřizpůsobí trendu, jeho vliv může dál klesat. Operační systém Windows, který je pořád ještě dominantním produktem Microsoftu, totiž bude potřeba stále méně.

Sinofsky dodal, že novou verzi Windows si stahují od středečního rána lidé ze 70 zemí světa. Možné to je i z českých stránek společnosti. Většina analytiků se domnívá, že nový operační systém Windows 8 by se na trhu mohl objevit koncem léta nebo začátkem podzimu.

Zkušební verzi Windows 8 můžete stahovat zde.