Nová technologie propojí digitální svět s fyzickým

Los Angeles -  Losangeleský festival počítačové grafiky Siggraph letos představil technologii Haptics. Systém, který propojuje digitální svět s fyzickým a při hře tak nabídnou reálnější zážitek. Na trhu se ale objeví nejdřív za pět let.

Zatímco nyní je interaktivní ovládání přizpůsobené pouze pro několik pohybů a při hře držíme ovladač, nová technologie se opírá o skutečné věci jako tenisová raketa nebo hokejka. Navíc během odpalu cítíme odpor jako během skutečné hry. „Vyvinuli jsme opravdu jedinečnou technologii. Hrajete tenis, držíte při tom raketu, ale ta nemá výplet. Dokonce ani míček nikde není. Přesto ale během odpalu cítíte zpětnou vazbu,“ popsal jeden z tvůrců programu Farzam Farbiz.

Málokdo by také očekával na výstavě technologií květinu, systém Haptics umožní si vypěstovat vlastní počítačovou květinu. „Tato technologie umožňuje, aby rostlina žila svým opravdovým životem. Navíc si na ni můžete i sáhnout. Začne třeba mluvit, hrát melodii nebo vytvoří některou příjemnou vizualizaci. Zažijete s ní zkrátka nové a nečekané zážitky,“ láká jeden z výzkumníků.

Prodeje her obecně v posledních dvou letech spíše stagnují. V České republice a na Slovensku se trh v posledních dvou letech drží zhruba na 2,1 miliardy korun, v Americe klesl v roce 2011 meziročně o dvě procenta, stagnuje i Velká Británie a Japonsko. Nové technologie by mohly trh znovu oživit.

Video Reportáž z veletrhu grafiky
video

Reportáž z veletrhu grafiky