Svět přes Google brýle nevidí všichni růžově

Washington - Skupina amerických kongresmanů kritizuje poslední novinku firmy Google - brýle spojené s minipočítačem. Porušují podle nich právo na soukromí. Vedení technologické společnosti by jim na výhrady mělo odpovědět do poloviny června. Některé americké podniky už zákazníkům používání Google brýlí zakázaly.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Podle některých nadšenců mění Google brýle sci-fi v realitu. Bez vytažení telefonu z kapsy si s jejich pomocí přečtete příchozí zprávu, pořídíte fotku nebo najdete nejbližší cestu. A to pouze hlasovým příkazem.

Na nos si je zatím nasadili jen vývojáři, kteří společnosti pomáhají se zlepšováním funkcí a doplňováním dalších služeb. Objevují se ale už kritické hlasy. Hlavně kvůli obavě, že novinka Googlu bude porušovat právo na soukromí. Americké kongresmany například zajímá i to, jestli brýle umožní rozeznat něčí obličej a přiřadí k němu informace dostupné na internetu. „Fakt, že si můžete věci fotit a nahrávat bez toho, že by o tom ostatní lidé věděli, přináší celou řadu etických problémů pro lidi ve vašem okolí,“ upozorňuje odborník na etiketu Thomas Farley.

A nejen etických - i sociologických. Ti, kteří s brýlemi už pár týdnů chodí, často mluví o tom, že si bez nich nedokáží život představit, a nosí je, i když je mají vypnuté. Podle odborníků tak hrozí, že se lidé odtrhnou od reality a omezí tradiční mezilidskou komunikaci. „Pokud jsou lidé venku s přáteli nebo rodinou a mají na sobě Google brýle, vůbec nevěnují pozornost tomu, co se kolem nich děje,“ obává se Farley. „Pokud jdou lidé na večírek, proč by si je měli brát s sebou? Budete mluvit s různými lidmi, které většinou dobře znáte. To je okamžik, kdy byste brýle měli odložit,“ namítá Lance Ulanoff, šéfeditor serveru Mashable, který se věnuje sociálním médiím. 

Brýle, které se v současnosti limitovanému množství klientů prodávají za 1 500 dolarů, tedy asi 30 tisíc korun, nicméně zakázaly některé podniky. V Seattlu s nimi lidé nesmí například do kina, kasina nebo některých barů.

Video Reportáž o Google brýlích
video

Reportáž o Google brýlích