Kaspersky: Nejzranitelnější cíle v IT jsou průmyslové systémy

Praha – Průmyslové systémy, energetická infrastruktura a telekomunikace – to jsou podle zakladatele a majitele jedné z nejvýznamnějších softwarových firem světa Eugena Kasperskeho nejohroženější cíle v případné kybernetické válce. Řekl to na své pražské prezentaci a k tomu s oblibou dodává, že pokud si myslíme, že kyberválka teprve začne, tak se mýlíme.

Dokonalá ochrana proti internetovým hrozbám podle zakladatele světově největší soukromé antivirové firmy Kaspersky Lab není možná. Za klíčové aktéry ohrožující bezpečnost informačních technologií Kaspersky označil kyberzločince, hacktivisty, teroristické organizace, ale i státní agentury.

Vedle finanční a politické motivace stojí za kybernetickými útoky podle Kasperského často vojenské zájmy, snaha o poškození pověsti nebo sabotáž. „Náš svět řídí počítače. Závisíme na IT systémech a jsme velmi zranitelní,“ uvedl Kaspersky. Podotkl, že například i v počítačích mezinárodní kosmické stanice se nalézají viry, které se tam dostaly prostřednictvím infikovaných USB klíčů.

Video Rozhovor s Eugenem Kasperskym v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Eugenem Kasperskym v Událostech, komentářích

Ve své prezentaci varoval před kyberterorismem. Nová generace teroristů podle něj bude využívat internet k útokům na kritickou infrastrukturu. Kaspersky při tom odkázal na akční film Smrtonosná past 4, jehož části jsou prý doslova návodem pro podobné akce. Celkový počet kyberútoků se podle expertů Kaspersky Lab meziročně zvýšil o 48 procent.

Bezpečnostní produkty Kaspersky Lab využívá přes 300 milionů uživatelů z 200 zemí a 250 tisíc firem. Firma původem z Ruska zaměstnává přes 2 700 lidí, z toho třetinu tvoří vývojáři.