Firma Namav měla podle původního oznámení ovládnout v Petit Pressu poloviční podíl akcií, a to koupí od německé skupiny Rheinische Post Mediengruppe. Podle aktuální dohody však Namav podstoupí 5 % akcií druhému z dosavadních vlastníků, společnosti PSIS. Ta tak bude nakonec vlastnit 55 % a udrží si v mediálním podniku majoritní vliv, zatímco Namav bude držet pouhých 45 %.
Portál Mediálne.sk nicméně napsal, že Namav bude moci za tři roky odkoupit od PSIS oněch 5 % akcií zpět. PSIS si přesto ponechá právo rozhodovat o předsedovi představenstva Petit Pressu, kterým zůstává Alexej Fulmek.
Zatím není známo, jak se k poslední dohodě postaví desítky redaktorů listu Sme, kteří na protest proti účasti Penty na transakci hromadně podali výpovědi (více zde). Bývalé vedení deníku v čele s šéfredaktorem Matúše Kostolným už ohlásilo vznik internetového titulu.
„Vstup Penty do vydavatelství Petit Press považujeme za ohrožení nezávislosti naší práce a přímé poškození deníku Sme. Ten vznikl z touhy po svobodě a dodnes je hmatatelným důkazem, že se nedáme umlčet. Příběh skupiny Penta je úplně odlišný. Oni nekonají z touhy po svobodě, oni svobodu jen využili a díky ní získávají peníze a moc,“ napsali redaktoři před dvěma měsíci v otevřeném dopisu vedení Rheinische Post Mediengruppe.
Středoevropská finanční skupina Penta byla založena v roce 1994 a působí v několika odvětvích. V září oznámila, že ve spolupráci s nizozemskou investiční společností V 3 Media Holdings kupuje přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding. Skupina tehdy zároveň slíbila, že do obsahu médií zasahovat nebude. „Chceme se zajímat vysloveně jen o ekonomické fungování vydavatelství a hledat mediání spolupráci v synergii s našimi existujícími investicemi,“ sdělil mluvčí Martin Danko.
Redaktoři Sme svůj odmítavý postoj k Pentě v minulosti zdůvodnili mimo jiné korupční aférou Gorila, do které se finanční skupina údajně zapletla – měla podplácet slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. To však Penta dlouhodobě odmítá.