Italové jsou dobře vychovaní, říká po debutu v La Scale choreograf Jiří Bubeníček

Na jeviště operního domu La Scala v Miláně se po pandemické odmlce vrátil balet. Proslulá scéna si pro návrat vybrala Večer čtyř choreografů. Jedním z nich byl i Jiří Bubeníček, pro uznávaného tanečníka bylo představní choreografickým debutem v tomto divadle.

Video Studio 6
video

Rozhovor s Jiřím Bubeníčkem

V La Scale připravil část ze své starší choreografie Dech duše (Le souffle de l'esprit), k níž se inspiroval dílem Leonarda da Vinciho. „Je to symbolický tanec tří andělů doprovázející lidskou duši do ráje,“ přiblížil divákům tanec pro mužské baletní trio.

Publikum v milánském publiku sledovalo choreografii vytvořenou na Kánon D dur od Johanna Pachelbela. Celý kus tvoří ale ještě také úryvky ze skladeb Bacha, Hoffstettera a Otty Bubeníčka. Jiřího jednovaječné dvojče po ukončení taneční kariéry tíhne k hudbě, scénografii a kostýmům, spolupracoval i na lascalské choreografii.

Oba bratři se dostali na přední baletní scény už jako tanečníci. V devadesátých letech byli oba sólisty hamburského baletu, Otto se stal posléze jeho prvním sólistou, Jiří později odešel do drážďanské opery.

Popré choreografem v La Scale

Jako choreografa oslovila La Scala Jiřího Bubeníčka poprvé. „Je to pro mne bezpochyby velká čest, vnímám to jako ocenění nejenom své práce, ale také české baletní školy,“ uvedl Bubeníček před premiérou. Tamní ansámbl si pochvaluje.

„La Scala a vůbec Italové mají výbornou školu, jejich tanečníci jsou po celém světě, v La Scale zůstávají ti nejlepší z italské školy. Jsou, abych tak laicky řekl, dobře vychovaní, bezproblémově se s nimi pracuje. Je to určitě jeden z nejlepších souborů v Evropě,“ je přesvědčen Bubeníček.

Zbývající tři choreografie vytvořili Alexej Ratmanskij, András Lukács a umělecký ředitel baletu La Scaly Manuel Legris. V hledišti mohlo zasednout jen pět set diváků. Další choreografické projekty už by ale Jiří Bubeníček mohl uvést před plným divadlem. V aktuální sezoně nastudoval například Spartaca pro operu v Lublani, po prázdninách by měl dát dohromady sólovou choreografii se Sergejem Poluninem.

Celou choreografii Dech duše, z níž část Jiří Bubeníček uvedl v La Scale, si lze přehrát v iVysílání:

Video Dech duše (Le souffle de l’esprit)
video

Záznam: Dech duše (Le souffle de l’esprit)