Klip týdne: Dekadence společnosti jako hlavní téma novinky od Nightwish

Novinku v podobě skladby Noise představili tento týden finští Nightwish. Jde o první skladbu z chystaného alba Human. :II: Nature., které vyjde 10. dubna. V dekadentním klipu, jenž novinku doprovází, se snaží upozornit na některé z problémů současného světa.

Video natočil režisér Stobe Harju a celý vizuál je pojat jako kritika úpadku současné společnosti, jíž vévodí především přetvářka na sociálních sítích či environmentální problematika. Nechybí až fanatické focení selfíček, zkrášlovací procedury nebo záběry na koupel v ropě.  

Singl Noise je první vlaštovkou z chystaného alba Human. :II: Nature, jež vyjde pět let po posledním počinu Endless Forms Most Beautiful (2015), a zároveň půjde o druhé album s nizozemskou zpěvačkou Floor Jansen. A jak se podle prvních náznaků zdá, ponese se i v podobném duchu, jako to předchozí. 

„Nemůžeme zlepšit svět jedním zvláštním dnem, ale můžeme naší každodenní prací opustit planetu v lepší kondici, než v jaké jsme ji našli, pro příští generaci. Jako matka doufám, že moje dcera nebude nikdy muset slyšet o mrzačení genitálií, znásilnění nebo obchodování s lidmi. Že vyroste jako silná, nezávislá a milující žena s úctou ke všemu živému – se stejným ideálem, že můžeme věci vylepšit. Krok za krokem. S pokračující nadějí a zaměřením se na to, co je správné, spíše než na to, co je špatné,“ uvedla zpěvačka v rozhovoru u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Dvojité album bude obsahovat devět skladeb na hlavním CD a jednu dlouhou skladbu na druhém. Kapela jej nahrávala od srpna do října 2019 v kempu Röskö, studiu Petrax, zámku Troykington a studiu Finnvox. Následovat jej bude evropské turné, jež odstartuje 16. listopadu v Oslu a zakončeno bude 18. prosince v londýnské Wembley aréně. 

Nightwish
Profil

Nightwish

Nightwish je finská hudební skupina hrající symfonický metal založená v roce 1996 skladatelem a klávesistou Tuomasem Holopainenem. K němu se přidali operní zpěvačka Tarja Turunen, kytarista Emppu Vuorinen, baskytarista Sami Vänskä a bubeník Jukka Nevalainen a v této sestavě Nightwish u společnosti Spinefarm Records vydali debutové album Angels Fall First (1997). Po vydání Oceanborn o rok později skupina pronikla na světový hudební trh, kde si během následujících čtyř až pěti let vybudovala silnou pozici a přešla k vydavatelství Nuclear Blast. Vztahy v kapele ovšem nebyly ideální a po turné ke třetí desce Wishmaster (2000) byl z Nightwish vyhozen Vänskä, jehož nahradil Marco Hietala. K další změně v sestavě došlo po turné k řadově pátému albu Once (2004), kdy byla Tarja Turunen vypovězena z kapely, a to z důvodu osobních rozepří mezi ní a zbytkem kapely. Její náhradnice, Anette Olzon, ve skupině nevydržela dlouho; pouhých pět let, načež byla roku 2012 nahrazena Floor Jansen. S ní skupina v roce 2015 vydala prozatím poslední a v pořadí osmé album Endless Forms Most Beautiful. Na rok 2020 kapela plánuje další studiové album.
Hudba Nightwish v jejich historii několikrát prošla menšími změnami stylů, zatímco powermetalové motivy Holopainenovi vydržely pouze na deskách Oceanborn a Wishmaster, na albu Once tento skladatel do své hudby implementoval orchestrální prvky. Ty byly od dalšího alba Dark Passion Play (2007) doplněny a z určité části nahrazeny folkovými motivy. Tuto změnu měl jednak na svědomí jiný pěvecký styl Olzon a jednak navázání spolupráce s instrumentalistou Troyem Donockleyem. Tento styl skupině zůstal i na Endless Forms Most Beautiful, a to i přesto, že Jansen zvládá i operní rejstříky. Ženský vokál ve skladbách místy doplňuje rockovější a tvrdší mužský zpěv Hietaly, na poslední řadové desce se pěvecky zapojil také Donockley. Holopainen se jako textař a skladatel prvně inspiroval fantasy literaturou (například série Dragonlance či Pán prstenů), později dával přednost filmové hudbě či „obyčejným tématům“. Nightwish jsou považováni za jednu z hlavních skupin v historii symfonického metalu. Pomohli tento žánr zpopularizovat, přičemž se jejich tvorbou následně inspirovalo velké množství dalších skupin.

Diskografie: 
Angels Fall First (1997)
Oceanborn (1998)
Wishmaster (2000)
Century Child (2002)
Once (2004)
Dark Passion Play (2007)
Imaginaerum (2011)
Endless Forms Most Beautiful (2015)
Human. :||: Nature. (2020)

Zdroj: Wikipedia