Zlín - Dá se bohatý, dobrodružný a dlouhý životní osud cestovatelských legend povyprávět za hodinu a půl? To je otázka, na kterou v pondělí večer ve Zlíně odpověděla předpremiéra celovečerního dokumentu Století Miroslava Zikmunda režiséra Petra Horkého. Slavnostní událost si nenechal ujít ani hlavní protagonista.
Dobrodružné století Miroslava Zikmunda se vešlo do 90 minut
„Zhustit život dvou lidí, v mém případě skoro stoletých, do 88 minut je nadlidské - a to Petr dokázal,“ chválil režiséra Zikmund.
Dokument vznikal čtyři roky. Jeho základem se staly deníky, které si Zikmund vede a archivuje od útlého dětství. Cestovatelskou legendu pojí s režisérem Petrem Horkým dvacetileté přátelství. Dohodli se, že žádné téma ve filmu nebude tabu - ani osobní sféra nebo přímá konfrontace se svazky StB. „Překvapilo mě, že fotil K. H. Franka, inauguraci Edvarda Beneše, že dělal překladatele ruským a americkým armádám na konci války,“ vyjmenoval Horký.
Století Miroslava Zikmunda se režisérovi nakonec podařilo vtěsnat do hodiny a půl velmi úspěšně - první publikum odměnilo dokument bouřlivým potleskem. Po projekci ještě slavný cestovatel pobesedoval s diváky. Mluvil hlavně o parťákovi Jiřím Hanzelkovi. Bez něj by totiž film o jednom velkém životním dobrodružství nikdy nevznikl.
Oficiální premiéra je naplánována na 3. září do pražské Lucerny. Druhý den vstoupí film do kin.
Miroslav Zikmund společně s Jiřím Hanzelkou (1920–2003) navštívili 114 zemí a 6 světadílů, napsali dvacítku knih a ve světě proslavili bývalé Československo i vozy Tatra. První cestu podnikli v letech 1947 až 1950. Z jejich putování vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy. Po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim komunisté zakázali cestovat i publikovat.
Po pádu komunistického režimu se Zikmundovi podařilo splnit si cestovatelský sen a navštívit Austrálii, která z harmonogramu druhé výpravy vypadla. Opětovně se vydal i na Sibiř a Srí Lanku. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. Zikmund letos na jaře převzal čestný doktorát na Univerzitě Tomáše Bati.