Klip týdne: Na srdci jizva, na dlani srdce. Zasněžené vyznání Barbory Polákové

Už čtvrtý videoklip ze zatím poslední desky ZE.MĚ představila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Doprovodný vizuál je ke skladbě Sami dva a zpěvačka při něm pěkně promrzla. 

Videoklip, jehož režie se ujala sama Poláková spolu s Jiřím Zemanem, se točil uprostřed zasněženého horského lesa i za pomoci dronu a jelikož je v něm zpěvačka při jednom záběru jen v tílku a prádle, nebyla to zrovna procházka růžovou zahradou. 

„Byla to trochu chůze po tenkém ledě, nebo spíš vlastně hlubokém sněhu, protože při takovém docela důležitém obrazu očištění jsem si lehla do sněhu jen v tílku a kalhotkách. A nebyl to zrovna krátký záběr. Navíc kolem mě nesměl nikdo být, protože by byl z dronu vidět. Byl to opravdu zážitek. Potom jsem se oblékla a chvilku běhala. A neonemocněla jsem. Bylo mi úplně dobře, jen jsem vypadala, jako když jsem se zezadu přismahla od sluníčka a zůstalo mi neopálené jen to tílko,“ vzpomíná na nevšední zážitek Poláková.

Klip se přitom točil nadvakrát. První záběry vznikly nejprve ve studiu. „Pořád jsem cítila, že to není to pravé, a i když jsme do toho dali spoustu energie, nechtěla jsem pustit něco, s čím bych nebyla spokojená. Když jsem pak v lednu odjela na hory, najednou mi došlo, že tam je to ono…,“ vysvětluje zpěvačka.

„Sami dva je píseň o naději, o samotě, o svobodě, o smutku i o síle a bylo docela těžké vyvážit správnou míru patosu, která k takové písni se smyčcovým orchestrem patří. Snažit se shazovat tu pravou míru by vedlo špatným směrem, ale podporovat ji by zase mohlo zároveň vyznít přes míru,“ upřesňuje pak celý proces Poláková a nutno uznat, že výsledek se opravdu povedl. Propojení jednoduchého, avšak nevšedního vizuálu s emocemi protknutou baladou je velmi působivé, avšak nikterak podbízivé.

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková je momentálně nominována na tři hudební Ceny Anděl, a to v kategoriích Album roku, Sólový interpret roku a videoklip roku. Jak tedy vidno, daří se jí nejen na poli filmovém, ale i hudebním. 

Barbora Poláková
Profil

Barbora Poláková

Narodila se roku 1983 v Kolíně.

Po ukončení EKO Gymnázia v Poděbradech pokračovala oborem činohra na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde byli jejími profesory Jana Hlaváčová, Boris Rösner či Ladislav Mrkvička. Následně se stala členkou Divadla na Vinohradech.

Známou se mimo jiné stala účinkováním v divadelní hře Blonďatá bestie (A studio Rubín), v níž ztvárnila českou političku Kristýnu Kočí.

Jako herečka natočila videoklipy k písním Superstar od uskupení Supercrooo a Láska tě spoutá Petra Muka; jako zpěvačka natočila klip ke skladbě Kráva. V létě 2012 se s Davidem Kollerem autorsky a interpretačně podílela na protestsongu nazvaném Sami (jsme v pr….), který byl složen pro politický kabaret Blonďatá bestie II: Blonďatá bestie vrací úder a jenž reflektuje české politické korupční kauzy.

V roce 2012 se účastnila televizní taneční soutěže StarDance… když hvězdy tančí.

Od podzimu 2013 je jednou z představitelek hlavní role Lucie v muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky.

V listopadu roku 2015 vydala své první, eponymní album, kterému v srpnu vyšel první singl Nafrněná s klipem, který natočila Tereza Kopáčová. Za tento singl získala Bára Poláková na výročních Cenách Anděl 2015 cenu za Skladbu roku a zároveň ji Akademie české populární hudby ocenila jako Objev roku. Eponymní album obsahuje i její první známý song Kráva.

V roce 2015 poodkryla veřejnosti rodinnou historii v televizním populárně genealogickém pořadu Tajemství rodu. Díky profesionálním genealogům mimo jiné poznala své vzdálené příbuzné a dozvěděla se více o svém původu.

S partnerem, českým hercem Pavlem Liškou, má dceru Ronju, která se narodila v Kladně 29. září 2015, a dceru Riku, jež se narodila v březnu 2017 v Rakovníku.

Diskografie:
2015 – Barbora Poláková (album)
2018 – ZE.MĚ

Zdroj: Wikipedia