Vina může být kolektivní, trest ne, vyplývá z Odborného dohledu nad výkladem snu

Režisér a scenárista Pavel Göbl pokračuje v odborném dohledu. Před čtyřmi lety natočil Odborný dohled nad východem Slunce, nyní na něj navázal Odborným dohledem nad výkladem snu. V černobílých nezávislých snímcích zachycuje s humorem vyrovnání se s nelehkou minulostí, tentokrát s odsunem sudetských Němců. Příběh se opět odehrává v severočeském Varnsdorfu a zase si v něm zahrál například Vratislav Brabenec z kapely The Plastic People of the Universe.

Video Teaser - Odborný dohled nad výkladem snu
video

Trailer: Odborný dohled nad výkladem snu

V Odborném dohledu nad východem Slunce seznámil Göbl diváky se třemi dávnými kamarády, kteří se přistěhují do města v sudetském pohraničí. Spojuje je osud bývalých politických vězňů a touha po pomstě na estébákovi, který je kdysi týral a dnes provozuje ve Varnsdorfu vlastní hospodu. Zjistí ale, že na pomstu nemá nikdo z nich vlohy.

Až na Jiřího Lábuse v roli estébáka obsadil Göbl do filmu téměř neherce. Mstitelům šéfuje Muzikant, tedy Vratislav Brabenec z Plastiků. V roli Cirkusáka, kdysi zavřeného za pašování disidentských knih, se našel Jiří Vymětal a k trojici patří i Zloděj, jehož hraje Jožo Polievka. Představuje bývalého zlodějíčka, který to přes vězeňského donašeče nakonec dotáhl až na nesmiřitelného nepřítele komunistů a bezpráví. Trio životem a režimem omlácených mužů doplňuje ještě Nikol Fischerová coby prostitutka. 

Neměnné herecké obsazení se sešlo i v Odborném dohledu nad výkladem snu. Muzikant, Zloděj a Cirkusák řeší, kam budou chodit na točené pivo, když k hospodskému-estébákovi už nemůžou. Navíc se u jejich dveří objeví odsunutá sudetská Němka, která tvrdí, že se v domě, kde žijí, narodila a že v něm přespí. Chce, aby se jí zdál sen o muži, jemuž jako mladá členka Hitlerjugend ublížila. Trojice se na česko-německo-polském pomezí tak musí zabývat vlastní i kolektivní vinou a trestem.

Odborný dohled nad výkladem snu vznikl zhruba za jednu desetinu rozpočtu běžných celovečerních filmů. Herci například hráli za symbolický honorář a na plac si nosili svoje vlastní oblečení. Štáb tvořilo pět lidí a přespávali v domě, kde se natáčelo.

Video Studio 6
video

Pavel Göbl: Kolektivní trest neexistuje

Pavel Göbl: Kolektivní trest neexistuje

Odborný dohled nad výkladem snu v kinech

Výsledkem je snímek, v němž se střetává jen těžko uvěřitelná realita s živými sny. V kinech do ní mohou diváci vstoupit od 27. září. „Každý z těch filmů je sám o sobě jedním celkem, není třeba vidět oba,“ podotýká Pavel Göbl, že k Odbornému dohledu nad výkladem snu nepotřebují diváci znát Odborný dohled nad východem Slunce