Opomíjení démoni. Spavá nemoc nebo tuberkulóza na sebe upozorňují výstavou

Tuberkulóza, spavá nemoc nebo hadí uštknutí ovlivňují životy půl druhé miliardy lidí na světě. Na problém proti nim účinně zasáhnout upozorňuje společný projekt komiksové a streetartové umělkyně Toy_Box a Lékařů bez hranic. Velkoformátové kresby poutají řidiče a chodce ze zdi Letenských sadů v Praze.

Video Události v kultuře
video

Na opomíjené nemoci upozorňuje výstava

Rušná dopravní tepna u Letenského tunelu už delší dobu funguje i jako výstavní prostor pod širým nebem. Galerie Artwall sem umisťuje umění, které se vyjadřuje ke společnosti a jejím problémům. Do 7. října na obrazech o rozměrech čtyřikrát dva metry zeď zaplňují tzv. opomíjené nemoci vypodobněné jako démoni.

„Práci na každé ilustraci předcházelo studium konkrétní nemoci, kdy jsem si načetla, jak se projevuje a v jakých oblastech světa zasahuje nejvíce lidí,“ uvedla k přípravě umělecko-osvětového projektu Toy_Box. 

Lékaři bez hranic by byli rádi, kdyby její díla zvýšila informovanost i ostatních lidí. „Opomíjené nemoci nejsou něco, co bychom si vymysleli my, tuto kategorii definuje Světová zdravotnická organizace. Jde o soubor nemocí, které ohrožují zhruba jeden a půl miliardy lidí na světě a většinou mají společné to, že jejich diagnostika neexistuje nebo je velmi zastaralá, a to samé se dá říct i o léčbě,“ vysvětluje ředitel českých Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Sto let pozadu

Tato humanitární nezisková organizace ošetřila loni více než deset milionů pacientů ve dvaasedmdesáti zemích světa. Zdravotníci se přitom setkali i se zmíněnými chorobami: spavou nemocí, kala azar čili černá horečka nebo následky hadího uštknutí. 

„Hned prvním pacientem, kterého jsem řešil, byla dívenka s kala azar,“ popisuje například farmaceut Stanislav Havlíček, který se s Lékaři bez hranic účastnil misí v Jižním Súdánu a v Bangladéši. „Je to velmi smutný příběh. Veškerá terapie se opírá o přípravky, které byly vyvinuty takřka před stoletím, a sice léčí, ale zároveň jsou vysoce toxické: způsobují hluchotu a selhávání některých orgánů.“

Organizace proto usiluje o změnu přístupu k vývoji léků a chce, aby si lidé začali opomíjených nemocí všímat. I proto, že nemoci, které se nám teď zdají vzdálené, se vlivem globalizace mohou začít přibližovat.