Vzniká Národní kronika. Svým příběhem může přispět každý

Oslovit pomocí příběhů minulosti budoucí generace chce projekt Národní kronika. Na základě vyprávění pamětníků se snaží zachovat vzpomínky jednotlivců, které tvoří národní paměť. Výběr si mohou přečíst návštěvníci putovní výstavy, která po Českých Budějovicích dorazila na pražské náměstí Václava Havla vedle Národního divadla.

Video Události v kultuře
video

Vzniká Národní kronika. Svým příběhem může přispět každý

Národní kroniku vytvořila Nadace Charty 77 pod svým projektem Senzační senioři ve spolupráci s Národním muzeem v roce 2012. Kronika má ambici stát se největším elektronickým archivem takzvaných malých dějin.

Každý může do sbírky vložit svoji vzpomínku díky jednoduchému formuláři na webových stránkách Národní kronika.

„Projekt chce oslovit co nejširší veřejnost. Chce upozornit na to, že je kam své vzpomínky, své příběhy uložit, že se neztratí. Naopak je velmi důležité, aby návaznost mezi generacemi nebyla přerušena. Nenechme upadnout v zapomnění události našich životů,“ napsali autoři expozice.

Vzpomínky jsou přítomné

„Myslím, že tenhle projekt by měl v lidech vzbudit takovou touhu žít ten život barevně a s fantazií, a na to potom navazovat. Vzpomínky nejsou přece to, co bylo, vzpomínka je součást našeho dneška,“ říká herec a režisér Jan Kačer, který Národní kroniku podporuje.

Na dětství ve svých 71 letech vzpomíná třeba Libuše Münsterová. Vyrůstala na vesnici na Moravě, do Prahy jezdila na prázdniny. „Praha padesátých let byla úžasná. Kdy byly otevřené tramvaje, ze kterých se vyskakovalo a zase naskakovalo. Kdy jsem chodila na chlebíčky do Koruny a na Václavák do kina Čas, kde běžely stále dokola dokumentární filmy.“

Do Národní kroniky může přispívat kdokoliv, nejen senioři, ale také studenti. Na webovém portálu se sešly už tisíce příběhů. Listovat různými vzpomínkami lze podle témat, autora, kraje nebo období. Ochutnávka na pražském náměstí Václava Havla potrvá do konce srpna.