Institut „lovce nacistů“ ve Vídni otevřel novou budovu

Ve Vídni otevřeli nové sídlo Wiesenthalova institutu pro studium holocaustu. Ten začal vznikat na přelomu tisíciletí z popudu muže, který přežil holocaust a velkou část života zasvětil hledání nacistických válečných zločinců. Vedle knihovny nebo studovny je v nové budově i obsáhlý Wiesenthalův archiv.

Video Události v kultuře
video

Wiesenthalův institut otevřel novou budovu

„Lovec nacistů“ Simon Wiesenthal shromáždil za léta svého pátrání desetitisíce dokumentů. Do nové budovy institutu se zatím nedostaly všechny. „Další části archivu musíme ještě uspořádat. Jsou v šanonech, jsou dostupné, ale teprve na nich pracujeme. Myslím, že obsahují poklady, ale ještě je neznáme,“ vysvětlil ředitel Béla Rásky. 

Nové prostory umožnily institutu dát dohromady expozici o životní dráze Simona Wiesenthala. Pátrat po nacistech a dokumentovat jejich zločiny začal okamžitě po válce a pokračoval až do své smrti v roce 2005.

Následují ho mladí historici, kterým v institutu poskytli místo ke studiu. Jedním z nich je Leo Gürtler, jenž připravuje knihu o Franzi Stanglovi. Rakouského nacistu, který velel vyhlazovacím táborům Sobibor a Treblinka, pomohl Wiesenthal dopadnout.

Vídeň jako centrum pro studium holocaustu

„Mnozí si nepamatují, co se tady dělo mezi léty 1939 a 1945. Rakousko ale má ve svých dějinách mnoho zločinců,“ obává se Gürtler. „A konečně tu má Wiesenthalův institut – jako výzkumné středisko pro studium holocaustu – budovu, jakou si zaslouží.“

Do nového čtyřpatrového sídla se z malé kanceláře přestěhovala i knihovna. Zatím obsahuje 14 tisíc titulů, fond plánuje zdvojnásobit. „Nemáme jen knihy, které se čistě zabývají historií, ale také sociologické studie nebo studie z oblasti literárních věd nebo divadelních věd,“ upřesnila knihovnice Barbara Grzeláková.

Institut se otevřel čtyři roky po Wiesenthalově smrti. S myšlenkou na instituci přišel on sám na konci života. Přál si, aby se z Vídně, kde působil, stalo jedno z center pro studium holocaustu, antisemitismu a rasismu. Právě proto institutu odkázal i svůj archiv.