Zemřel britský herec John Hurt, známý ze Sloního muže i Vetřelce

Zahrál si ve více než dvou stovkách filmů a televizních seriálů, známý byl například díky roli ve filmu Sloní muž či seriálu Já, Claudius. Objevil se i ve Vetřelci či Harry Potterovi. Britský herec John Hurt zemřel ve středu ve věku 77 let, informoval server BBC News.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Zemřel britský herec John Hurt

V emotivním filmu Davida Lynche Sloní muž (1980) si zahrál hlavní roli znetvořeného muže, v seriálu Já, Claudius (1976) pak představoval zvráceného císaře Caligulu. 

V legendárním vědeckofantastickém snímku Vetřelec (1979) režiséra Ridleyho Scotta si Hurt zahrál první oběť mimozemského monstra. Smrt jeho postavy v tomto snímku bývá často označována za jeden z nezapomenutelných momentů světové kinematografie, píše server BBC.

Ve filmové sérii o Harry Potterovi (2001) zahrál výrobce kouzelnických hůlek Ollivandera. 

Hurt je držitelem mnoha cen, včetně Zlatého glóbu za vedlejší roli ve filmu Půlnoční expres (1979) a ceny Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) za celoživotní dílo (2012).

Cenu BAFTA získal již v roce 1976 za hlavní roli v životopisném snímku Obnažený státní úředník o Quentinu Crispovi. Pokračování osudů tohoto homosexuálního spisovatele ve filmu Angličan v New Yorku vyneslo Hurtovi v roce 2009 zvláštní cenu na Berlínském filmovém festivalu.

Hurt se narodil 22. ledna 1940 v Chesterfieldu inženýrce a matematikovi. Vystudoval výtvarné umění a poté i herectví na Královské akademii dramatických umění (RADA). Už v 50. letech se objevil v televizních seriálech a ve filmu debutoval v roce 1962. Větší popularitu si ale získal až televizním seriálem Já, Claudius (1976), v němž si zahrál Caligulu.

V roce 2015 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní.