
Tomáš Baťa úřaduje v muzeu
Do muzea Grévin doputovala mobilní replika kanceláře Tomáše Bati, která se u příležitosti výročí jeho narození od května stěhovala po českých a moravských městech. V Praze ji obohatila ještě vosková figurína tohoto známého zlínského podnikatele.
Tomáš Baťa se narodil v roce 1876 do ševcovské rodiny, vlastní - houňové - boty začal vyrábět už jako patnáctiletý ve Vídni. Jeho podnikání ale brzo skončilo. „Policajti ho chytli, protože neměl žádné povolení na prodej, a vrátili ho do Zlína,“ upřesnil výkonný ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.
Na zlínském náměstí založil v roce 1894 výrobnu valašských papučí. Rakousko-Uhersko záhy dobil baťovkami - levnými proto, že levá i pravá bota byla stejná.
„Sebemenší věci, které dělala továrna nebo on, byly vždycky pro lidi,“ tvrdí o Baťovi Velev. Zavedl firemní školku, promítal filmy k jídlu a dával práci tělesně postiženým. „Měl na vestě kapsičky, do nichž se vešla tehdejší dvacetikoruna, a když viděl, že někdo udělal velmi kvalitní práci, dal mu ji za odměnu,“ popisuje Velev další způsob baťovské motivace.
Klíčová pro něj byla reklama. Plakáty vyráběl ve třiadvaceti jazycích a točil také několikaminutové filmy - kvůli nim vznikly slavné zlínské ateliéry. Reklamy točili Otakar Vávra i Elmar Klos a hráli v nich obsazovaní herci své doby, třeba Vlasta Burian. Některé z nich promítá muzeum Grévin i na výstavě.
Tomáš Baťa zemřel tragicky při letecké nehodě v šestapadesáti letech. Potkat ho v kanceláři, z níž řídil své impérium, ho návštěvníci pražského muzea budou moci ale až do října. V doprovodném programu si mohou zahrát „baťovské“ Člověče, nezlob se nebo si vyrobit botu na ševcovském kopytě.