Jubilant František Filip: Do poslední chvíle se nevědělo, jestli se bude F. L. Věk vysílat

Režisér František Filip, který svou kariéru zasvětil Československé televizi, slaví v sobotu 85. narozeniny. Jak ale říká, žádnou velkou oslavu neplánuje. Zažil si jich prý v životě dost. Se Třemi chlapy v chalupě zahájil v šedesátých letech zlatou éru československých seriálů. Jeho neslavnějším seriálem ale zůstává F. L. Věk podle předlohy Aloise Jiráska.

Video Události
video

Události: Režisér Filip slaví 85. narozeniny

„F. L. Věk, to byla hrůza do poslední chvíle, jestli se to bude vysílat. Protože už mezitím přišla bratrská pomoc a normalizace,“ popisuje František Filip. 

Pro Československou televizi začal pracovat ještě během studií na FAMU v 50. letech minulého století. Za svou šedesátiletou kariéru pro televizi vytvořil 600 dramatických, hudebních a zábavních pořadů. „Já jsem dělal se všemi herci, co existují, a se všemi výtvarníky, umělci, takže mě to bavilo a těšilo,“ popisuje režisér.

Do televize jsem nastoupil hned po škole v roce 1954. Tehdy se televize barrandovskému „Olympu" jevila jako akvárium, ti „velcí umělci" na Barrandově televizí pohrdali.

František Filip

režisér

Filipovou doménou byly historické seriály podle literárních předloh, točil ale i o současnosti, zejména v 70. a 80. letech. Příkladem je populární seriál Chalupáři. Před 20 lety jako první vstoupil do Síně slávy ankety TýTý.