Zhmotněné dějiny: V Ďáblicích si oběti a vrazi podávají ruce

Spisovatel a publicista Miloš Doležal popisuje v nové sbírce básní Ezechiel v kopřivách osudy osob pohřbených na ďáblickém hřbitově, kde jsou v masových šachtových hrobech vedle sebe zahrabáni třeba nacisté a jejich oběti. Vrazi a oběti si pod zemí podávají ruce, říká Doležal, autor biografie Josefa Toufara Jako bychom dnes zemřít měli, který svým bádáním přispěl k tomu, že na hřbitově bylo objeveno tělo číhošťského faráře a mučedníka komunistického režimu. Také o tom mluvil s redaktorem ČT Petrem Vizinou. Podívejte se:
Video "Ďáblická louka je zhmotněním novodobých dějin"
video

"Ďáblická louka je zhmotněním novodobých dějin"

„Pro mě je Ďáblická louka metaforou nebo zhmotněním novodobých československých dějin,“ říká Miloš Doležal. „Jsou tam zahrabaní protinacističtí odbojáři z války, po válce zase nacističtí zločinci a vrahové českých vlastenců, v padesátých letech odpůrci komunistického režimu. Jsou to kondenzované československé dějiny.“ Doležal zdůrazňuje, že právě zahrabávání považuje za symbol novodobých československých dějin, protože odpůrci totalitních režimů byli zbaveni cti i po smrti: zahrabáni, spáleni, jejich popel roztroušen.

Páter Toufar s cirkusovým slonem

Příkladem může být nález těla faráře Josefa Toufara, jehož život Doležal zpracoval v oceňované knize Jako bychom dnes zemřít měli. „Josef Toufar byl zahrabán jako zvíře. Dokonce jeden z estébáků tvrdil, že ho zakopali spolu s chcíplým cirkusovým slonem, což mi přijde jako nejcyničtější a nejsurrealističtější obraz bolševické brutality.“

Na Ďáblickou louku byla vyvážena těla z nemocnic a piteven. Doležal popisuje, jak hroby vznikaly: „Začátkem každého týdne sem z pražských nemocnic pohřební služba svážela mrtvé, části těl po amputacích, děti zemřelé při porodech. Takto přivezli z Ústavu soudního lékařství i zohavené tělo Josefa Toufara. Pro mne to byla strašně silná chvíle. Někým se dlouhá léta zabýváte, koukáte mu pod prsty, znáte jeho kroky a jeho přemýšlení a najednou přijde chvíle, kdy se mu díváte do očí.“ (O nálezu Toufarova těla více čtěte zde.)

Ďáblice

Bez lebek Kubiš s Gabčíkem
s lebkou Gerik, Čurda
zaškrcen Felkl, Wiesmann, Frank
/konopné smyčky v archivu
v papírových obálkách/

Někde tam zahrabán
Mašín, Morávek a Balabán
/a také paní Mašínová…/

Oddělují je stěny šachet
tenké jak břečťan
který jim roste z páteří.

(ze sbírky Ezechiel v kopřivách)


Ale na Ďáblické louce neleží jen hrdinové a mučedníci. „V šachtě číslo sedm leží gestapáci z Kladna, kteří se podíleli na vyhlazení Lidic. A na jejich hrobech jsou desky československých protikomunistických odbojářů,“ ukazuje Doležal. „Hrdinové se zrádci si zde pod zemí mohou podávat ruce,“ dodává a dokazuje to na příkladu českých parašutistů, kteří spáchali slavný atentát na Reinharda Heydricha. Vedle nich je totiž pohřben jejich zrádce Karel Čurda. „Je to zvláštní paradox, jak se zde vrahové a oběti setkávají.“

Miloš Doležal / Ezechiel v Kopřivách
Zdroj: ČT24

Paradoxy Ďáblických šachtových hrobů Doležal zachycuje v básnické sbírce Ezechiel v kopřivách. Název odkazuje ke starozákonnímu proroku Ezechielovi a jeho fantastickému proroctví o oživlých kostech. „…nastal hluk, zachrastilo to a kosti se přibližovaly jedna ke druhé. Díval jsem se: pokryly se šlachami, obrostly masem a přetáhla se přes ně kůže,“ píše se v biblické knize Ezechiel. Pro Doležala je prorok především mystickým básníkem, jehož vidění údolí suchých kostí je protipohybem vůči zanikání, práchnivění, smrti.

Ďáblická louka

Organizace sdružující politické vězně vloni v prosinci vyzvaly českou vládu, aby hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích učinila národní kulturní památkou. Nachází se zde podle odhadů minimálně 2800 ostatků z toho zhruba 200 politických vězňů a dalších příslušníků druhého a třetího odboje. Hromadné hroby pocházejí z let 1943 až 1961. Podle vyšetřování ministerstva vnitra z roku 1968 a dokumentu z Archivu bezpečnostních složek jich je 70 a mají podobu šachet hlubokých až 2,5 metru. Rakve se do nich ukládaly do řady a pak na sebe do čtyř vrstev v celkovém počtu 40. Protože se podle organizací v mnoha případech v jedné rakvi nachází více ostatků, mohou jich být podle odhadů minimálně tři tisíce.


Kromě Ďáblické louky Ezechiel v kopřivách upomíná i na jiná polozapomenutá místa, třeba vesnici Dolní Kralovice nebo město Zahrádka. Ty byly zaplaveny vodou nádrže Švihov, známé coby Želivka. I Zahrádka je spojena s páterem Toufarem, který zde býval farářem předtím, než ho komunisté navzdory peticím a odporu obyvatel přeložili do Číhoště.

Něco jde proti smrtelnosti

Doležalova poezie spájí velkou dějinnou paměť s linkou paměti osobní a intimní. Sbírka zachycuje nejen příběhy postav z českých dějin, ale též Doležalových přátel, kteří zesnuli v minulých letech, nebo bolestné odcházení jeho maminky. Kniha končí zvláštní minisérií snů, ve kterých se mrtvá vrací jako živoucí nazpět. „Provázání světa za a světa tady je pro mne také takovým ezechielovským motivem toho, že se něco vrací, že jde něco proti zanikání a smrtelnosti. Možná právě poezie může být vzdorem proti smrtelnosti.“

Slavnostní uvedení básnické sbírky Miloše Doležala Ezechiel v kopřivách (vydal Atlantis) se koná ve středu 28. ledna (tedy na 65. výročí zatčení Josefa Toufara) o sedmé hodině večerní ve Velkém sále Novoměstské radnice na pražském Karlově náměstí.