Karel IV. byl také jen člověk, ukáže Národní galerie

Příští rok uplyne 700 let od narození panovníka Karla IV. Národní galerie se k této příležitosti pokusí zopakovat úspěch s výstavou Císař z boží milosti z roku 2006. Na Pražský hrad díky ní tenkrát zavítalo 100 tisíc návštěvníků. Tentokrát chce Lucemburka demytizovat a ukázat jako skutečného člověka. Vláda plánuje na oslavy výročí vyhradit 250 milionů korun.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře o výstavě Karla IV.

Císař z boží milosti před lety prodával časově omezené vstupenky, aby se zapůjčené exponáty stačily vrátit zpět k majitelům, a tak se výstava vyprodala ještě dva měsíce před skončením. Ředitel Národní galerie Jiří Fajt se však podobnému omezení hodlá v roce 2016 vyhnout. Fandové historie přehlídku budou moci navštívit od května do září ve Valdštejnské jízdárně, která je prý navíc na podobné akce vhodnějším prostorem než hradní Obrazárna.

Co je ale hlavní, že expozice z drtivé většiny obmění obsah. Návštěvníci tak neuvidí ty samé věci jako před sedmi lety. Národní galerie chce nejslavnějšího českého panovníka 14. století demytizovat a představit i jeho činy, které se v učebnicích nebo v médiích většinou neuvádějí – jako například likvidace židovské čtvrti v Norimberku. Fajt tvrdí, že dějiny králův odkaz zbytečně idealizují a trvají na udržení neposkvrněného obrazu otce vlasti.

Vláda chce na oslavy výročí Karla IV. vyhradit 250 milionů korun. Výstava Národní galerie spolkne zřejmě 26 milionů. Z katedrály v Cáchách totiž poprvé v historii přiveze do Česka panovníkovu korunovační korunu a z Benátek zase zlatnické památky.

Po Praze se tatáž výstava přesune do německého Norimberku.