V Paláci Kinských promlouvá asijské umění skrytou řečí rostlin

Rostlinné symboly a motivy v asijském umění jsou tématem nové expozice v pražském Paláci Kinských. Národní galerie ho otevírá po dvou měsících, kdy se rozhodla uzavřít tamější předchozí stálou expozici. Podívejte se na video:
Video Asijské umění promlouvá skrytou řečí rostlin
video

Asijské umění promlouvá skrytou řečí rostlin

Expozice asijského umění dostala novou podobu. Doplňuje ji projekt Skrytá řeč rostlin, který propojuje rostlinnou tematiku tradičního asijského umění se současnými uměleckými intervencemi. S novou expozicí se počítá do 3. ledna 2016.

Tématem výstavy je prolínání motivů napříč asijskými kulturami. K vidění jsou rostliny v různé podobě na škále materiálů od textilu, laku, kovu, porcelánu až po papír. Jedním z ústředních exponátů je íránský hedvábný koberec datovaný kolem roku 1600. „Dekor kelimu dokládá čínský vliv v islámském umění, a je tak ideální reprezentací konceptu projektu Skrytá řeč rostlin,“ uvádí kurátorka výstavy Lenka Gyaltso.

Motivy květin od Jana Kaplického

Expozici tradičního umění doplňují intervence současných českých, slovenských a asijských autorů. Inspirovali se vizuální stránkou a ikonografickými podobami tradičních asijských rostlinných námětů. Svá díla představí přední umělci mladší i střední generace, jako jsou fotograf Jiří Thýn, slovenská multimediální umělkyně Denisa Lehocká nebo Lucia Sceranková, loňská finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého.

V expozici jsou videa či krátké japonské animované filmy ze školy předního nezávislého animátora Kodžiho Jamamury nebo práce českých šperkařů, včetně laureátů prestižního ocenění Czech Grand Design, studií Zorya a Blueberries Jewelry. Vystaveno je také několik malířských děl s rostlinnou tematikou z málo známé tvorby Jiřiny Kaplické, která doplní výběr autorských šperků s motivy květin od Jana Kaplického.

Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze je sídlem Sbírky orientálního umění Národní galerie od roku 2010, kdy byla přesídlena ze Zámku Zbraslav. Sbírka orientálního umění, jež v roce 2015 oslavila 63 let své existence v rámci pražské Národní galerie, spravuje přes 13 tisíc předmětů původem z Japonska, Číny, Koreje, Tibetu, jižní a jihovýchodní Asie, islámské kulturní oblasti a Afriky. Vedle Náprstkova muzea, které je součástí Národního muzea, je Národní galerie jedinou veřejnou institucí zaměřující se na sbírání, studium a prezentaci asijského umění v Česku. Rozsahem a významem patří Sbírka orientálního umění k předním kolekcím podobného materiálu ve střední a východní Evropě. Další podrobnosti najdete na stránkách Národní galerie.