Stále kolaborujeme. Studio Hrdinů vypráví O slavnosti a hostech

Pokud nesouhlasíte, je zbytečné cokoli říkat, stačí se zdvihnout a odejít. Motto, které provází slavný snímek Jana Němce O slavnosti a hostech, oprašuje pražské Studio Hrdinů a dává mu novou podobu. Klasické dílo československé nové vlny pro divadlo inscenuje Katharina Schmitt.
Video Studio Hrdinů vypráví O slavnosti a hostech
video

Studio Hrdinů vypráví O slavnosti a hostech

Několik lidí je pozváno na slavnostní hostinu k narozeninám jakéhosi papaláše. Hosté tvoří vlastně vzorek celé společnosti. Brzy začnou vycházet najevo nepříjemné paradoxy celé situace: účast na hostině je sice dobrovolná, avšak nelze ji odmítnout. Každý smí kdykoliv odejít, avšak odchod je považován za urážku hostitele. Počáteční přátelskou atmosféru brzy vystřídá napětí, nejistota a tušení nebezpečí. Většina hostů se snaží mocenský nátlak a manipulaci přehlížet, pouze jeden projeví morální úroveň a odejde.

Podobenství o totalitní moci z roku 1966 je dílem Jana Němce, avšak jeho autorství je nutno připsat i scenáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, tehdejší Němcově životní partnerce. Závažný a divácky náročný snímek získal v roce 1966 zaslouženou přízeň filmové kritiky a patří mezi díla, která nelze v souvislosti s českou Novou vlnou pominout. Zároveň jde o film, který tehdejší prezident Antonín Novotný považoval za osobní urážku svého majestátu. Za normalizace putoval do pomyslného trezoru.

Podle Studia Hrdinů téma neztratilo na aktuálnosti: atmosféra společenského tlaku a konformity může být stále velmi tíživá. „Předloha Jana Němce a Ester Krumbachové je pro nás podobenstvím o lidské konformitě, o tom, za jakou cenu je člověk ochotný přizpůsobit se společenské poptávce, aby mohl být šťastný a zapomenout na události, které zdánlivě nemůže ovlivnit, aby mohl žít a přežít. Co když se ale najde někdo, kdo nechce přistoupit na pravidla společné kolaborace, viny a lhostejnosti?“ ptají se autoři inscenace.

„Od začátku jsem chtěla vycházet ze scénáře, neslo mi o citát toho filmu, ale o interpretaci textu,“ říká režisérka Katharina Schmitt. „Sledujeme postavy v reakcích na společenský tlak. A máme tam různé druhy kolaborantství.“ Scénář Jana Němce adaptovali Katharina Schmitt a Jakub Režný. Hrají: Eva Salzmannová, Michal Kern, Marta Vítů, Petr Vaněk, Ivana Uhlířová, Jiří Štrébl a další. Premiéra se hraje v pátek prvního května.