Kostru Langovy výstavy tvoří plejtvák obrovský

Praha - Kovová kostra velryby nápadně podobná té, která visí v Národním muzeu, na první pohled zaujme v instalaci s názvem Sběratelé kostí, kterou představuje Dominik Lang v pražské galerii Hunt Kastner.

Ostatně právě příběh kostry plejtváka a dalších exponátů Národního muzea pocházejících z devatenáctého století inspiroval současnou výstavu Dominika Langa. „Uspořádali jsme stolní společnost v duchu vlasteneckých společností z 19. století, kdy přijedou patroni umění. Tak jsme je pozvali ke stolu tady v útrobách té velryby,“ vysvětlil umělec.

Lang: Do galerie si člověk nechodí odpočinout

Všechny příběhy jsou na této výstavě zdánlivě schované pod těžkou konstrukcí, ale sám autor říká: Do galerie si člověk nechodí odpočinout. „Mám pocit, že umění má otvírat imaginaci, aktivovat nějaké zasunuté sféry uvažování. Nemá provokovat ve smyslu nějaké levné vulgární provokace, ale má vzbuzovat nějaký zájem o informování se,“ myslí si Lang. Pro ty, kteří ne vždycky rozumí výtvarníkům, vytvořili studenti Dominika Langa bezplatnou uměleckou poradnu.

Video Kostru Langovy výstavy tvoří plejtvák obrovský
video

Kostru Langovy výstavy tvoří plejtvák obrovský