I evropské filmy mají své Dny

O slovo se už po dvaadvacáté hlásí Dny evropského filmu. Celou republiku tak čeká promítání toho nejzajímavějšího, co se za poslední dobu urodilo v evropské kinematografii. Festival uvede přes čtyřicítku snímků rozdělených do několika sekcí. Ke stálým přibe i pár nových. Celá akce začne jako první v Praze 9. dubna a posléze se přesune i do dalších měst. Organizátoři upozorňují: Nechroupat popcorn ani bonbony během produkce!
Video Dny evropského filmu
video

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu zahájí nový německý snímek Jsme mladí. Jsme silní, druhý celovečerní počin začínajícího režiséra Burhana Qurbaniho, který na pozvání Goethe-Institutu dorazí představit film osobně. Jeho drama zachycuje rasové nepokoje, které před víc než dvaceti lety zachvátily Německo. Neodráží však jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie, který zmítá Evropou se stále rostoucí intenzitou.

Ozvěny Dnů evropského filmu se odehrají v těchto městech a termínech:

  • Praha (9.–16. 4. 2015), Lucerna a Světozor
  • Brno (17.–20. 4. 2015), Scala a Royal
  • Boskovice (20.–22. 4. 2015), Panorama
  • Jablonec nad Nisou (21.–24. 4. 2015), kino Junior
  • Hradec Králové (21.–23. 4. 2015), Bio Central
  • Havířov (23.–26. 4. 2015), Central
  • Plzeň (22.–24. 4. 2015), Měšťanská beseda

Sekce Best of přinese filmy, které uspěly napříč Evropou nejen u diváků, ale i u kritiky. €Docs zase představí dokumenty, kterým sluší velké plátno. Sekce K věci mapuje problematiku Evropského roku pro rozvoj 2015, který se zabývá vnější činností Evropské unie a rolí Evropy ve světě.

V letošním roce se vrací i sekce věnovaná filmové ceně Evropského parlamentu LUX Prize, v jejímž rámci se představí vítěz roku 2014 a dva další finalisté. Vítězný snímek Ida polského režiséra Pawla Pawlikowskiho patří mezi nejúspěšnější evropské filmy loňského roku, což stvrzuje i Oscar za nejlepší cizojazyčný film.

Vedle tohoto filmu se představí i slovinský snímek Nepřítel třídy režiséra Roka Bička, který je psychologickou analýzou vztahů v maturitní třídě poznamenané tragickou smrtí jedné ze studentek poté, kdy nastoupí nový učitel a radikálně naruší klid, na který si jeho třída zvykla u předešlé učitelky. Třetím finalistou je francouzský snímek Holčičí parta režisérky Céline Sciamma, zachycující osudy několika dívek žijících v problémovém pařížském předměstí a denně se potýkajících s předsudky svého okolí.

Kompletní program všech snímků je k nahlédnutí zde.